//
Şu anda okuduğunuz...
sağlık, tamamlayıcı tıp, tıp sistemi

Tamamlayıcı Tıp – Sağlıklı Yaşam

Şimdi aslında çok söylenecek şey var. Öncelikle, tıp kavramının sadece kesmek(ameliyat) ve ilaç firmalarını zengin etmek olmadığını hatırlatan aşağıdaki doktorlara selam ve saygılarımızı iletelim:
Ender Saraç
Hüseyin Nazlıkul
Osman Müftüoğlu
– Mehmet Öz

Tıbbın/Doktorun amacının, “yaşam kalitesini arttırmak” olduğunu hatırlatan “Patch Adams” a da teşekkürler.

Tamamlayıcı Tıp nedir?
http://www.nazlikul.com/haber.php?haber_id=58426

Bilinçlenmemiz ve mümkün olduğunca az hasta olmaya çalışmamız gerekiyor. Sağlıklı yaşam / kendi kendinin doktoru olma kavramlarından söz ediyorum.
Aslında kendimi özellikle doğu tıbbı konusunda geliştirmek istiyorum. Annemin hastalığı sırasınca birçok kitabı okudum, tamamlayıcı tıbbın eksilerini de biliyorum. Misal bitkilerin kullanımında yan etki yok ama dozun belirlenmesi pek mümkün değil. Misal dağın bi tarafındaki otla, diğer tarafındaki arasında fark olabiliyor.

Özellikle “pozitif düşünce”ye inanıyorum. Antik çağlarda Bergama’daki kaplıcalarda “telkin” önemli bir tedavi şekliydi. Tabiiki bütün hastalıkları tedavi edemiyordu ama etkiliydi. Pozitif düşünce önemli. Misal annem hastaydı ve benim kesinlikle grip olmamam gerekiyordu
Neredeyse nezle oldum olucam, kendime hep diyordum “olmayacaksın – olmamalısın” ve olmadım.

Teknolojinin getirileri olduğu gibi götürüleri de var. Amaç bu götürüleri en azda tutmak ve mümkün olduğunca doğaya dönmek olmalı.

Çeşitli sağlıklı yaşam teknikleri var. Misal Yoga’da aslında olay – nefes alıp verme ve rahatlama telkinleri. Aslında nefes almayı da bilmiyoruz.

Bir elemanla tanışmıştım karadeniz gezisinde. Eve gelince yatıyor bi düz yüzeyde. Kendi kendine telkin veriyor, “kendimi iyi hissediyorum, bacaklarımı iyi hissediyorum … vb”. Bağdaş kurup nefes alıp veriyor, sakinliyor.

Meditasyon felan – hep dalga geçerler ya – yapmamız lazım.

Ayurveda mesela. Kabaca konuyu biliyorum gerçi. Seni inceliyorlar ve sağlıklı bir yaşam sürmen için ne tür gıdalar alman gerektiğini belirliyorlar.
Misal kaderinde belirli bir hastalık var, ne yapsan o hastalığı eninde sonunda yaşayacaksın.Ama önlemler alarak, geciktirebilir ya da daha iyi geçmesini sağlayabilirsin.

Kanserle Savaşmak için bir site hazırlamıştım. Bu aynı zamanda kanserden uzak durmak için bir referans olarak da alınabilir – Kendime not – !alıp düzenlemek lazım!
Kanserle Savas http://kanserlesavas.izmirliyiz.com

Mehmet Öz ne güzel şeyler diyor. Hergün et yiyen, sigara içen, sevgisiz insanlar ne kadar genç olursa olsun, daima yaşlı bir insan vücuduna sahiptir” diyor mesela …
Prof. Mehmet Öz’den 7 altın tavsiye

Neyse arada karalarım bişiiler, zamanımız olursa web sitemize de geçeriz.

Linkler:
Ekolojik Yaşam Derneği – http://www.bugday.org

Reklamlar

About enisden

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümünde öğretim üyesiyim. "Bilgiyi paylaştıkça artar." ilkesine inanıyorum. Bu blogda; akademik dünya, araştırma yöntemleri, eğitim ve bilgisayar mühendisliği çoğunlukta olmak üzere, hayata dair deneyim ve bilgilerimi paylaşmayı hedefliyorum.

Tartışma

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

“Tanrım, Bana değiştirebileceğim şeyler için CESARET, Değiştiremeyeceğim şeyler için SABIR, Ve her iki şey arasındaki farkı anlayabilmek için BİLGELİK ver.”

“God grant me the serenity to accept the things I cannot change; courage to change the things I can; and wisdom to know the difference.”
(P.R. Niebuhr)

Özgürlük ve bağımsızlık benim karakterimdir.” (Mustafa Kemal ATATÜRK)

TEGV

TEGV - eĞİTİM İÇİN BEN DE VARIM

Kategoriler

Reklamlar
%d blogcu bunu beğendi: