//
Şu anda okuduğunuz...
ANI, Anı, edebiyat, ege üniversitesi

Edebiyat ve Ege Üniversitesi Edebiyat Topluluğu

Şu ana kadar blog’a edebiyat ile ilgili birşeyler yazmamış olmam ilginç.
Ege Üniversitesi Edebiyat Topluluğu’nun (1996 -2000) kurucularından birisi olarak, edebiyata mı küstüm?
Edebiyata küsmek hiç mümkün mü, sakın o bize küsmüş olmasın?
Cenneti bir kitaplık olarak düşlemiş Borges kadar olmasa da, kitap ve edebiyat benim için hep önemli oldu. Bazen yazım hataları yapabilirim ama kelimelerle oynamak hep hoşuma gitmiştir. Sonuçta amatörce denemelerdi bunlar …

Üniversite yıllarında bir mühendislik öğrencisinin edebiyat topluluğu kurması, insanları ilk önceleri şaşırttı. Aslında asıl şaşırtması gereken şey edebiyatı bir meslek olarak seçen kişilerin bizden önce bu topluluğu kurmamış olmalarıydı. Biz mühendislik fakültesinde edebiyat topluluğu kurmayı hedeflemiştik, mühendislik fakültesi bizi Mediko’ya yönlendirdi. Mediko da üniversite çapında bir topluluk kurmamızı istedi ve üniversite çapında bir topluluk olduk. Özellikle Akın arkadaşımın büyük desteği ile güzel çalışmalara imza attık. Bazen o sırtlandı topluluğu, bazen ben. Arada fikir ayrılıklarımız oldu ama sonuçta hep ortak bir paydada buluşmayı bildik.


(Resimlerin üzerine tıklayarak daha büyük hallerini görebilirsiniz.)
1996’da “Onlar niçin okuyorlardı? Okuyarlardı ama anlayabiliyorlar mıydı? Yoksa sadece okumuş olmak, hani şu kültürlü olma sevdası için mi okuyorlardı?” diye başladık. Katılımlarla şekillendik ve …

“Eski Yunan’da olduğu gibi bir alanda toplanıp elimizde bulunan tün materyalleri kullanarak, tamamen doğaçlama okumak, tartışmak, sormak … Soruları tartışmak ama cevaplarını bulma zorunluğu içinde olmamak …”
 

Şiir dinletileri düzenledik. Her hafta yaptığımız toplantılarda edebiyat konusunda çok değişik konuları ele aldık. Dergimiz “Labirent“i çıkardık.

LABiRENT

 İşte hayat bu. Bazen çıktığını sansan da hep içindesindir.
Dönüp durursun aynı eksende farklı duvarlar arasında.
Var mı dersin?
Bir çıkış, bir kurtuluş bu çaresizlikten
Sevda denen bu oyun, ne kadar sürer
Sevginin yolu nereye kadar gider
Peki ya hiç sevmezsen ne olur, sevilmezsen
Dönüp baktığında bir gün yıllar sonra
Gördüğün, düşündüğün, hissettiğin ve yaşadığın herşeyin,
Yalan olduğunu anlarsan.
Büyük bir acıyla irkilirsen
Hayat tuzaklarından birinin kıskacında
Görebildiğin heryerde yalnız karanlık olursa
Uzanabileceğin hiçbir dal bulamazsan
Çaresizliğin derin acısıyla geçmişini düşündüğünde,
Ne duyar yüreğin,
Ağlayabilir mi gözlerin,
Ölüm sonkez gelip dikildiğinde karşına
Kafanı kaldırıp bakabilir misin gözlerine,
Haykırabilir misin çaresizliğini yüzüne
Ve dönüp gidebilir misin
Yıllarca elinde tutup da dokunamadığın,
Sevdanı alıp yüreğine.
Hayrettin UYSAL

Şairlerle tanıştık, hatta evine ziyarete gittiğimiz bir şair bile oldu. Siyasete bulaşmadık, lakin yaptıklarımız devamlı sivil sivil takip edildi.

Bu topluluğun en önemli artılarından birisi çok ilginç insanlarla tanışmamız oldu. Topluluk üyeleri çok değişik fakültelerden ve bölümlerden geliyordu. Kampüsün en uç noktasındaydık (Tıp Fakültesi Yemekhanesi), kampüs içinden insanların ulaşması gerçekten de çok zahmetliydi. Hele geceleri çok tenha oluyordu. Kampüs içerisindeki topluluk odalarından birisini almamıza hiç izin vermediler. Bunun için defalarca başvurduk ama kabul edilmedi.

Bir internet sayfamız vardı. http://bornova.ege.edu.tr/~parilti
En son 1999 ‘da sayfayı değiştirmişim.
Şiir sayfaları, kitap incelemeleri …
Hatta Elif Şafak bu sayfa aracılığı ile benimle iletişime geçmişti ve bana imzalı kitabını göndermişti.
Ama artık bornova.ege.edu.tr kapatılacağı için bu sayfa son zamanlarını yaşıyor. (güncelleme 2012: site kapatılalı yıllar oldu) Zaten artık @bornova.ege.edu.tr email adresleri çalışmıyor. Sitenin bazı linkleri zamanla çalışmaz olmuş.
Türkçe karakter sorunları, bazı sayfalarda içeriğin resim olarak konması ile aşılmaya çalışılmıştı. 1996-1999 senelerinde zaten web sayfaları yeni yeni ortaya çıkıyordu.


Site hala kapanmadıysa, “Bizim şiirlerimiz” sayfasına
http://bornova.ege.edu.tr/~parilti/siirlerimiz/siirlerimiz.html adresinden ulaşabilirsiniz.

Edebiyat topluluğu, son senelerinde Murat ve Ceyhan’ın katkıları ile “beat edebiyatı” ile uğraşmıştı. Bu da gerçekten ilginç bir deneyim olmuştu.


Edebiyat Topluluğu’nun eski üyeleri bu sayfaya denk gelirlerse, yorumlarını bekliyorum.

Birkac resim de ekleyeceğim yakında. Aslında o kadar çok anı var ki. Anlatırım belki zamanı geldikçe. Bir ufak aradan sonra devam edeceğim …

Not: Resimlerin üzerine tıklayarak daha büyük hallerini görebilirsiniz.

Bu arada bornova.ege.edu.tr kapatıldı evet.

About enisden

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümünde öğretim üyesiyim. "Bilgiyi paylaştıkça artar." ilkesine inanıyorum. Bu blogda; akademik dünya, araştırma yöntemleri, eğitim ve bilgisayar mühendisliği çoğunlukta olmak üzere, hayata dair deneyim ve bilgilerimi paylaşmayı hedefliyorum.

Tartışma

3 thoughts on “Edebiyat ve Ege Üniversitesi Edebiyat Topluluğu

  1. Tüm kaybolanlar, kaybolmuşlaraRastlarsa zamanın birindeTek bir damla gözyaşımGöle düşerseEllerimden kayıp gidince..…….Bir uyansam uykumdan…..Bir damla gözyaşı var ellerimdeSonunda görürüz belkiSen de, ben deUçsuz bucaksızızBu yalnız şehirde..Yaşam sevincin duruyor muHala içinde?Sustun, konuşmadınSözcükler bitince..…..Bir uyansam uykumdan… (teomandan)sanki bir kameradan rasgele alınmış sinemasal kareler geçti gözümün önünden. sabahın ilk ışıklarıyla <>hava yavaş yavaş aydınlanırken<>, mutlak bir <>sessizlik<>, mutlak bir <>soğuk<> ve mutlak bir <>insansızlık<>. önce bir kare okulun merdivenle giriş kapısı arası asma katı, kampüste bir çalılıkla kaldırım arası, medikodaki o toplantı odasının dağınık örtülü bir masasından pencereye doğru bir perspektif, dört musluklu bahçedeki çeşme ve önündeki bank, konservatuara doğru giden yolu kapatan demir kapı, gıda ve kimya bölümlerinin arasındaki kafenin önündeki boş masa ve sandalyeler..ve rüzgar..not: diğer resimleri de bekliyorum enisim

    Posted by Akin | 15 Mart 2007, 8:42 am
  2. 1- Try Not. Do or Do Not. There is no try.2- Meksikalı balıkçı ve borsacı.3- Foltran Forever, tüm yaşananları ile 32 kısım tekmili biden.4- Şiir yazmak lazım.5- Gerçekler Kitabı’nı yazmak lazım.6- Anılar sayfası yapacaktık, yazmak lazım.7- Simyacı, Martin Eden, LOTR vs vs vs. Cennetin dünyada da olabileceğini(Borges) hatırlayıp okumak lazım.8- Özlemek lazım, özlemeyen hatırlamaz, hatırlamayan istek duymaz, istek duymayan yapmaz, yapmayan yaşamaz.9- CACHE’ler yerlerde sürünüyor, doldurmak lazım.10- Hayatınızın amacı nedir? Başarmak istediğiniz tek ve biricik şey nedir? Bundan 15 yıl sonra deyince gözünüzün önüne nasıl bir resim geliyor? Bu resmin ne kadarı sizi memnun ediyor? Son- Herkese selam, biriktirin en azından, birgün gelir hepsi dökülür inşallah.Helka

    Posted by Halil | 19 Mart 2007, 11:14 am
  3. Eyyy 96 ruhu geri gellll. Umut

    Posted by Umut | 17 Şubat 2009, 12:50 pm

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

“Tanrım, Bana değiştirebileceğim şeyler için CESARET, Değiştiremeyeceğim şeyler için SABIR, Ve her iki şey arasındaki farkı anlayabilmek için BİLGELİK ver.”

“God grant me the serenity to accept the things I cannot change; courage to change the things I can; and wisdom to know the difference.”
(P.R. Niebuhr)

Özgürlük ve bağımsızlık benim karakterimdir.” (Mustafa Kemal ATATÜRK)

TEGV

TEGV - eĞİTİM İÇİN BEN DE VARIM

Kategoriler

Reklamlar
%d blogcu bunu beğendi: