//
Şu anda okuduğunuz...
Düşününce, internet, söyleşi

“Temiz internet” konulu radyo söyleşisi


TRT Radyo 1’de “Günaydın Türkiye” programında yayınlanmak üzere, benimle “Temiz Internet” konulu bir radyo söyleşisi yapıldı. Söyleşi 2007 senesinde, 25 Mart Pazar günü yayınlandı. Düzenleme ile Sansür ‘ün karıştırıldığı bugünlerde, internet’in önemini ve nasıl daha güvenli kullanabileceğimizi anlatmaya çalıştım.

Söyleşi bant kayıt olarak yapıldı, söyleşiye katılmadan önce söyleşinin ana hatları hakkında bazı notlar almıştım, notlar aşağıdaki gibidir:

– Internet nedir?

Internet dünyayı saran ve merkezi olmayan, ağlardan oluşan bir ağ /iletişim systemidir. Binlerce akademik, ticari, devlet, ve serbest bilgisayar ağlarının birbirine bağlanmasıyla oluşmuştur. Milyonlarca bilgisayar sisteminin birbiriyle iletişim kurmasını sağlar.

–  İnternettin ülkemizdeki öyküsü ne zaman başlamıştır?

Türkiye Internet’e Nisan 1993’ten beri bağlıdır. İlk bağlantılar üniversiteler tarafından gerçekleştirilmiş ve Internet’in yaygınlaştırılması üniversitelerin yaygınlaştırma çabaları ile sağlanmıştır. İlk bağlantı ODTÜ’den gerçekleştirilmiştir. Bu hat 64kbit hızında idi. Ege Üniversitesi’nden olan bağlantı ise, 1994 başlarında, 64kbit. hızı ile gerçekleştirilmiştir. Ardından sırayla, Bilkent Ün., Boğaziçi Üniv. ve İTÜ bağlantıları gerçekleşmiştir. 1996 yılı Ağustos ayında da ticari amaçlı ağ olan Turnet çalışmaya başlamıştır. Üniversiteler ise ULAKNET akademik ağında birleşmiştir.

– Günümüzde internet kullanmanın avantajları ve dezavantajları nelerdir?

Internet, iletişim kurmak ve bilgiye ulaşmak için kullanabileceğimiz en önemli araçtır. Bilinçli kullanıldığında verimliliği ve yaratıcılığı artıracak bir ortamdır.
Her medyada olduğu gibi tabii ki internet içeriğinin kötüye kullanımı söz konusu olabilmektedir. Günümüzde pornografik içerik veya suç tabanlı kullanımı üzerine çok sık haberler çıkmakta ve birçok kişide internetin “kötülük dolu” bir ortam olduğu öngörüsü yaratılmaktadır. Internet’in bir günah keçisi olarak gösterilmesi veya bazı sansür uygulamaları yanlıştır. Bu tür yanlış uygulamalar bu bilgi ve iletişim kaynağını kullanmamamız için bir neden değildir. Internet kullanıcılarının eğitilmesi ile bu ortamda bu tür sorunlardan etkilenmemesi sağlanabilir.
Bunun yanı sıra internet kullanımının bir tür bağımlılık yaratabildiği de gerçektir. İnternet ve bilgisayar başında çok vakit geçirenlerin, sosyal hayatta bazı iletişim sorunları yaşadığını gözlemliyoruz. Bu daha çok psikologların konusu olmakla beraber, kişinin kendisinin bilgisayar kullanımını azaltarak düzene sokması da mümkündür.

– Kötü kullanımların önüne geçebilmek için ailelerin ve kurumların alabileceği önlemler nelerdir?

Öncelikle bilgisayar güvenliği için çeşitli antivirus / kişisel güvenlik duvarı gibi çözümlerle kişisel bilgisayarın güvenliği sağlanmalıdır. Çeşitli bilgisayar dergilerinde ve internet sitelerinde PC güvenliğinin sağlanması için çeşitli öneriler sunulmaktadır. Bunların uygulanması ile daha güvenli bir bilgisayara ulaşmak mümkündür.

Aileler, makinelere ebeveyn kontrol yazılımlarını kurarak, özellikle küçük yaştaki çocuklarımızın uygunsuz içerikten etkilenmesini engelleyebilirler. (Örneğin Microsoft’un lisanslı makinalar için Gözcü yazılımı ücretsiz olarak temin edilebilmektedir) Ben özellikle ilkokul çağındaki çocukların internet erişiminde, yanlarında bir aile fertinin bulunmasının daha sağlıklı olacağını düşünüyorum.

Internet üzerinden bankacılık işlemlerini, mümkün olduğunca sadece kendi kişisel makinanızdan yapınız. Kablosuz ağ ortamlarından bu tür kritik işlemleri yapmayınız. Bankacılıkta kullandığınız şifrenizin kolay tahmin edilebilecek bir şifre olmamasına özen gösteriniz. Bu şifreyi başka hiçbir internet sitesinde ki kullanıcı hesaplarınızda kullanmayınız. Tek seferlik şifre yaratan şifrematik cihazlarının banka işlemlerinizde ek güvenlik sağlayacağını da belirtmekte yarar var.

– Son olarak da internet ve bilgi teknolojisi nereye gidiyor?

Internet bizim için mükemmel bir bilgi ve iletişim ortamıdır. Her geçen gün bu ortamı daha iyi kullanabileceğimiz yeni bilgi ve iletişim teknolojileri ortaya çıkmaktadır. Internet sınırların olmadığı ve bilginin paylaşıldığı mükemmel bir ortamdır. Özellikle e-devlet uygulamaları ile birçok işlemlerimizi hızlandırabildiğimiz, e-öğrenme ile uzaktan eğitim alabildiğimiz, birçok kütüphaneden tarama yapabildiğimiz, aynı zamanda iletişim ve eğlenme için kullanabildiğimiz sonsuz bir kaynaktır. Internet toplumu diye de adlandırılan, araştırma yöntemlerini bilen ve iletişim yöntemlerini kullanarak sorunlarına çözümleri bulan yeni bir anlayış da artık yaygınlaşmaktadır.

“İnternet yaşamdır” sloganı ile her sene İnternet Haftası çeşitli etkinliklerle kutlanmaktadır. Bu etkinliklere katılarak internet teknolojileri kullanımı hakkında bilinçlenmek mümkündür. http://www.internethaftasi.org.tr den daha detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Konuyu toparlarsam, öncelikle internet’i nasıl etkin ve sorunsuz kulanacağımızı öğrememiz gerekiyor. Bunu eğitim ve bilinçli kullanımla sağlamamız mümkündür.

İyi ve güzel dileklerimle …

About enisden

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümünde öğretim üyesiyim. "Bilgiyi paylaştıkça artar." ilkesine inanıyorum. Bu blogda; akademik dünya, araştırma yöntemleri, eğitim ve bilgisayar mühendisliği çoğunlukta olmak üzere, hayata dair deneyim ve bilgilerimi paylaşmayı hedefliyorum.

Tartışma

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

“Tanrım, Bana değiştirebileceğim şeyler için CESARET, Değiştiremeyeceğim şeyler için SABIR, Ve her iki şey arasındaki farkı anlayabilmek için BİLGELİK ver.”

“God grant me the serenity to accept the things I cannot change; courage to change the things I can; and wisdom to know the difference.”
(P.R. Niebuhr)

Özgürlük ve bağımsızlık benim karakterimdir.” (Mustafa Kemal ATATÜRK)

TEGV

TEGV - eĞİTİM İÇİN BEN DE VARIM

Kategoriler

Reklamlar
%d blogcu bunu beğendi: