//
Şu anda okuduğunuz...
Gezgin, seyahat

Kopenhag gezi notları

Kopenhag’da katıldığım Terena konferansı süresince, arada zaman yaratıp biraz gezme şansım oldu. Yel değirmenleriyle sürekli savaştığımı düşünürseniz, yeldeğirmenli bir resim mutlaka koymalıyım değil mi?
Genelde yanıma ufak bi harita alıp sokaklarda rastegele dolaşmayı tercih ettim. Genellikle seyahatlerimde olduğu üzere, şansım yaver gitti. Neredeyse hergün güneş vardı (ki bu Danimarka için çok da sık görülür birşey değil) ve hava çok güzeldi. Aşağıdaki resim son günüme ait ki o da (artık gideceğimden olsa gerek) bulutlu bir gündü.

Kopenhag deyince, ilk önce aklıma o güzel bakımlı parkları gelecek. Her parkta ya bir fıskiye, ya da bir gölet bulunmakta. Ağaçlar ve yeşillik insana huzur veriyor. Zaten güneş çıkar çıkmaz insanlar kendilerini parklara atıyorlar. Güneşlenenler mi dersiniz, kitap okuyanlar, ortada koşuşturan çocuklar. Vakit bulursanız mutlaka botanik bahçesine gitmenizi de öneririm. Şu ana kadar gezdiğim en güzel botanik bahçelerinden birisi.


Kopenhag’ın bir başka güzel bir yanı mimari eserleri elbette. Avrupa’nın genelinde de göreceğimiz üzere, eski binalarını korumuşlar ve böylece şehirlerin karakteristiği de yaşatmışlar.
Ayrıca yeni modern binalar da çok ilginç ve güzel mimari tarzlara sahip.
Carlsberg’in fabrikasının olduğu yerdeki tarihi eserler, Fil Geçidi (Elephant Gate) de görmeye değer yerlerden. Geçitteki Gamalı Haç’lar ilgi çekici.
Bu bölgenin en önemli özelliklerinden biri, bulunduğu konumdan dolayı bu mevsimde gecelerin geç kararması. İşte BEYAZ GECELER denilen şey de budur. Saat 22:00 gibi havanın kararmaya başlaması, konferans sonrasında gezmeye daha çok zaman ayırabilmemi sağladı.

Kopenhag, cruise gemilerinin kalktığı bir liman olması, sırt çanalı gezginler başta olmak üzere, isveç ve iskandinav ülkelerine gidenlerin yolu üzerinde olması nedeniyle oldukça fazla turist çekmekte. Dünyanın her tarafından insanı kendi dillerinde konuşurken gözlemleyebilirsiniz.

Avrupa şehridir, temizdir diye düşünüyor olabilirsiniz. Ama yerlerin pis oluşu sizi şaşırtmasın. Sokakta berduşu, dilencisi çok. Günün her saati bira içenler, duvarlara ve ağaçlara işeyenler sizi şaşırtmasın.

Kopenhag, Avrupa’nın en pahalı şehirlerinden birisi. %25 vergi oranı da bunu gösteriyor sanırım.
Bisiklet kullanımı çok yaygın ve gezmek için de iyi bir alternatif.Benim önerim, bahar aylarında eğer yolunuz buralara düşerse parklarını bol bol gezin, sokaklarda kaybolun ve şehrin güzelliklerini inceleyin.

Gördüğüm birkaç ilginç şeyden bahsedersem ….

bir tür dilek ağacı(?), çocukların emziklerini asmışlar – acaba çocuklarını mı kaybettiler diye düşündüm ama sanki bebekliğin bittiği anı belgelemek gibi geldi. Bilen yorumlara yazsın lütfen …

Aşağıda Googlemap’ini de göreceğiniz Kastellet, Avrupa’nın en eski ve en iyi korunmuş askeri barakalarından birisiymiş. Etrafı sulu dolu bir hendekle çevrili ve iç kısım da bir tümsekle çevrili. İşin ilginci, halen kullanılmakta olmasına rağmen içine girip etrafındaki tümsekte yürüyebiliyor veya koşabiliyorsunuz. Resmini koyduğum yel değirmeni de burada. Uzaktan “little mermaid” i görebilir ve oraya gidip fotoğrafını çekmenin anlamsızlığını anlayabilirsiniz.


Aslında anlatılacak çok şey var da, eh artık gezi rehberlerini incelemek ve ona göre kendinize bir gezi planı çıkartmak da size kalıyor. Dünyada gidilecek binbir yer varken Kopenhag çok cazip gelmiyor ama yine de 1-2 gün ayırmaya değer olduğunu düşünüyorum.

Reklamlar

About enisden

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümünde öğretim üyesiyim. "Bilgiyi paylaştıkça artar." ilkesine inanıyorum. Bu blogda; akademik dünya, araştırma yöntemleri, eğitim ve bilgisayar mühendisliği çoğunlukta olmak üzere, hayata dair deneyim ve bilgilerimi paylaşmayı hedefliyorum.

Tartışma

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

“Tanrım, Bana değiştirebileceğim şeyler için CESARET, Değiştiremeyeceğim şeyler için SABIR, Ve her iki şey arasındaki farkı anlayabilmek için BİLGELİK ver.”

“God grant me the serenity to accept the things I cannot change; courage to change the things I can; and wisdom to know the difference.”
(P.R. Niebuhr)

Özgürlük ve bağımsızlık benim karakterimdir.” (Mustafa Kemal ATATÜRK)

TEGV

TEGV - eĞİTİM İÇİN BEN DE VARIM

Kategoriler

Reklamlar
%d blogcu bunu beğendi: