//
Şu anda okuduğunuz...
Atatürk, edebiyat, kitap, kitap önerisi

Şu Çılgın Türkler


Geçen hafta, kendime ve kitap okumaya zaman ayırdım. Ne zamandır kütüphanemde okumamı bekleyen “Şu Çılgın Türkler” kitabını okumaya başladım. Tarihimizin şanlı kurtuluş savaşını tekrar hatırlamak güzeldi. Turgut Özakman akıcı bir dille çok muntazam bir eser oluşturmuş.
Zaten Kurtuluş dizisi de bu kitaptan senaryolaştırılmıştı.

Okurken insan duygulanıyor ve Türk olmanın ne olduğunu hatırlıyor tekrar. Hep bize unutturmaya çalıştıkları gerçekler bunlar. Mutlaka herkez bu kitabı okumalı ve bu kitaptaki gerçeklerden ders almalıdır.

Türk, en kötü durumda bile toplanmasını bilir ve düşmanlarına aman tanımaz. Bu düşmanlar kendi içindeki hainler de olabilir. Onuru için, bağımsızlığı için, hürriyeti için gerekli her şeyi yapacaktır.

izmirin dağlarında çiçekler açar
izmirin dağlarında çiçekler açar
yaşa mustafa kemal paşa yaşa
adın yazılacak mücevher taşa

“İstiklal Savaşı, dünyadaki en meşru, en ahlaklı, en haklı, en kutsal savaşlardan biridir. Emperyalizmi ve yamaklarını dize getiren, bir enkazdan yepyeni, çağdaş bir devlet kurmayı başaran atalarınızla gurur duyun, şehit ve gazi atalarınızın onurunu yalancılara çiğnetmeyin.”
(Turgut Özakman)

“Bilelim ki bugün ulaştığımız nokta gerçek kurtuluş noktası değildir. Kurtuluşa ancak uygar, çağdaş, bilime, fenne ve ınsanlığa saygılı, istiklalin değerini ve şerefini bilen, hurafelerden arınmış, aklı ve vicdanı hür bir toplum olduğumuz zaman ulaşabiliriz.”
(Atatürk)

About enisden

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümünde öğretim üyesiyim. "Bilgiyi paylaştıkça artar." ilkesine inanıyorum. Bu blogda; akademik dünya, araştırma yöntemleri, eğitim ve bilgisayar mühendisliği çoğunlukta olmak üzere, hayata dair deneyim ve bilgilerimi paylaşmayı hedefliyorum.

Tartışma

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

“Tanrım, Bana değiştirebileceğim şeyler için CESARET, Değiştiremeyeceğim şeyler için SABIR, Ve her iki şey arasındaki farkı anlayabilmek için BİLGELİK ver.”

“God grant me the serenity to accept the things I cannot change; courage to change the things I can; and wisdom to know the difference.”
(P.R. Niebuhr)

Özgürlük ve bağımsızlık benim karakterimdir.” (Mustafa Kemal ATATÜRK)

TEGV

TEGV - eĞİTİM İÇİN BEN DE VARIM

Kategoriler

%d blogcu bunu beğendi: