//
Şu anda okuduğunuz...
akademik, gündem, karikatür

Prof. Dr. Erdal İnönü’nün ardından

Prof. Dr. Erdal İnönü öncelikle Türkiye siyasi yaşamındaki espirileri ve mütevaziliğiyle hatırlanılacak. Koltuk hırsı olmayan bir insandı. Bu artı özellikleriyle politikacılarımıza örnek olması gerekiyor. Kendisiyle alakalı karikatürlere ve yazılara dava açtığı da pek görülmemiştir. Türk siyasi yaşamında cesurca birçok girişimde de bulunmuştur.

Aslında birçoğumuzun gözünden kaçan, Prof. Dr. Erdal İnönü’nün bilim adamı kimliği. Prof. Feza Gürsey’den sonra Wigner madalyasını alan ikinci Türk. Wigner madalyası, Nobel’den sonra ikinci önemli ödül olarak kabul ediliyor.

Birçok yayını bulunmakta. Türkiye’nin neden geri kaldığını anlattığı kitabı, “Üçyüz Yıllık Gecikme Tarih, Kültür, Bilim ve Siyaset Üzerine Düşünceler” okuma listemde, en kısa zamanda okumalı.

Keşke siyasete girmeseydi de daha çok yayın, daha fazla akademik çalışmalarda bulunsaydı. Nobel’i alan ilk Türk o olsaydı mesela. Çok da yakışırdı.

Erdal İnönü’nün yaşantısı hakkında aşağıdaki yazıyı da okumanızı öneririm:
http://www.milliyet.com.tr/2007/11/01/guncel/agun.html

Reklamlar

About enisden

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümünde öğretim üyesiyim. "Bilgiyi paylaştıkça artar." ilkesine inanıyorum. Bu blogda; akademik dünya, araştırma yöntemleri, eğitim ve bilgisayar mühendisliği çoğunlukta olmak üzere, hayata dair deneyim ve bilgilerimi paylaşmayı hedefliyorum.

Tartışma

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

“Tanrım, Bana değiştirebileceğim şeyler için CESARET, Değiştiremeyeceğim şeyler için SABIR, Ve her iki şey arasındaki farkı anlayabilmek için BİLGELİK ver.”

“God grant me the serenity to accept the things I cannot change; courage to change the things I can; and wisdom to know the difference.”
(P.R. Niebuhr)

Özgürlük ve bağımsızlık benim karakterimdir.” (Mustafa Kemal ATATÜRK)

TEGV

TEGV - eĞİTİM İÇİN BEN DE VARIM

Kategoriler

Reklamlar
%d blogcu bunu beğendi: