//
Şu anda okuduğunuz...
tıp sistemi

hastane sayıklamaları: Sus sen anlamazsın

Bir süredir, ciddi olmayan bir hastalıkla uğraşmak zorunda kalıyorum.
Sorun ciddi olmasa da, hastanelerde biraz zaman geçirmek zorunda kaldım.
Bu yüzden hastanelerle ilgili çok ilginç gözlemlerim oldu. Bu ülkedeki hastane sistemi, doktorlar vb hakkında çok şey yazasım var.

Hastasınız (şu an değilseniz de olacaksınız) ve hastanelerden yararlanmak istiyorsunuz. Çok paranız olmadığını ve özel hastanelerden yararlanamadığınızı varsayıyorum. Devlet/üniversite hastanelerinden söz edeceğim.

Sevki, kayıdı vs bi şekilde atlattınız ve bu süreçten sonra hala hayattasınız. Tebrikler, başlamak bitirmenin yarısıdır derler. Hastalığınız ile ilgili birimde sıraya girmeyi başardınız (eğer başaramadıysanız ertesi gün bir daha deneyeceksiniz – üzgünüz)

Sırada beklediniz ve sonunda sıra size geldi. Şanslıysanız (doğru zaman, doğru insan) doktorunuz sizi insan yerine koyacak ve hastalığınızla ilgili bilgi verecektir. Ya da, nasılsa anlamayacak diye hiçbir şey de söylemeyebilir. Siz yine de sorular sorun, şanslıysanız size cevap vermeye tenezzül edecektir. Kerpetenle ağzından birkaç söz almayı başarabilirsiniz.

Doktor Bey/Hanım, biliyorum çok yoğunsunuz, çok çalışıyorsunuz.
Ama biz de makine değiliz, biz sadece fiziksel değil ruhsal bir varlığız. Bizim hastalığımızla ilgili kafamızdaki şüpheleri, soruları da halletmeniz gerekiyor. Biliyorum zamanınız az ama bütün gün uğraştım ben buraya gelmek için – beni aydınlatmanızı bekliyorum. Şu hastalık sürekli kafamı kurcalıyor, hastalığım nasıl seyrediyor? ….

Bunun ne kadarını söyleyebiliyoruz? Çekiniyoruz tabii ki.
Azarlanmak da var bunun sonucunda….
Bu işler nasıl işler?

Yazıların devamı gelecek, sadece şikayet değil övgü dolu yazılar da olacak …

Reklamlar

About enisden

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümünde öğretim üyesiyim. "Bilgiyi paylaştıkça artar." ilkesine inanıyorum. Bu blogda; akademik dünya, araştırma yöntemleri, eğitim ve bilgisayar mühendisliği çoğunlukta olmak üzere, hayata dair deneyim ve bilgilerimi paylaşmayı hedefliyorum.

Tartışma

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

“Tanrım, Bana değiştirebileceğim şeyler için CESARET, Değiştiremeyeceğim şeyler için SABIR, Ve her iki şey arasındaki farkı anlayabilmek için BİLGELİK ver.”

“God grant me the serenity to accept the things I cannot change; courage to change the things I can; and wisdom to know the difference.”
(P.R. Niebuhr)

Özgürlük ve bağımsızlık benim karakterimdir.” (Mustafa Kemal ATATÜRK)

TEGV

TEGV - eĞİTİM İÇİN BEN DE VARIM

Kategoriler

Reklamlar
%d blogcu bunu beğendi: