//
Şu anda okuduğunuz...
edebiyat, tıp sistemi

Şahika romanından …

Yanlış yola düşmüş bir doktorun hayatını anlatan bir romanı eskiden okuduğumu hatırlıyordum ama adını bir türlü çıkaramıyordum. Annemin kitaplarını incelerken onu buldum – “Şahika” (Citadel). Bir tıp doktoru olan A.J. Cronin ‘in eseri.

Bu romandan bazı alıntılar …Sorarım size, mezun olduktan sonra kaç doktor bilgisini arttırmak için çaba sarfetmiştir? İşlerinin çokluğundan zaman bulamıyorlar değil mi? Zavallılar ! İşte bizim sistemimizin bozukluğu buradan başlıyor. Bunun için mecburi kurslar yapılmalı, fenni ilk plana getirmeli, her pratisyene tahsil etmeleri ve işbirliği ile araştırmalar yapabilmeleri için şans tanımalı.

Ya doktorlarımızdaki tüccar zihniyetine ne dersiniz? Para kazanmak için hasta tedavi ediyor, gereksiz ameliyatlar yapıyor, fenni değeri olmayan bir çok sahte ilaç kullanıyoruz.Bunlara son vermenin artık bir zamanı gelmedi mi?

Mesleğimiz artık bütün canlılığını kaybetmiş bir durumdadır. Çünkü hiç birimiz bu mesleği ilerletmeyi ve bu bozuk sistemimizi düzeltmeyi düşünmüyoruz. Yapacağız diyoruz fakat, her şey sadece lafta kalıyor.

Ne yazık ki kısmen de olsa, günümüzde de bu tür örnekler görmek mümkün … Bu yazıyı inceleyip günümüzdeki sorunlara göre güncellemek mümkündür. Eh bu da biz hastaların değil, tıp doktorlarının işidir.

Reklamlar

About enisden

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümünde öğretim üyesiyim. "Bilgiyi paylaştıkça artar." ilkesine inanıyorum. Bu blogda; akademik dünya, araştırma yöntemleri, eğitim ve bilgisayar mühendisliği çoğunlukta olmak üzere, hayata dair deneyim ve bilgilerimi paylaşmayı hedefliyorum.

Tartışma

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

“Tanrım, Bana değiştirebileceğim şeyler için CESARET, Değiştiremeyeceğim şeyler için SABIR, Ve her iki şey arasındaki farkı anlayabilmek için BİLGELİK ver.”

“God grant me the serenity to accept the things I cannot change; courage to change the things I can; and wisdom to know the difference.”
(P.R. Niebuhr)

Özgürlük ve bağımsızlık benim karakterimdir.” (Mustafa Kemal ATATÜRK)

TEGV

TEGV - eĞİTİM İÇİN BEN DE VARIM

Kategoriler

Reklamlar
%d blogcu bunu beğendi: