//
Şu anda okuduğunuz...
teknik bilgi

Analog video kasetten kayıtları bilgisayar ortamına aktarmak

Öncelikle bu yazıyı, bir süredir kendisinden bir dvd beklediğimiz bir arkadaşa (cannes diyeyim anlasın) adıyorum , kendisi linki aldığında kim olduğunu anlayacaktır.
Bunun yanı sıra, yıllardır çektiğim video görüntülerini bir kez bile olsun izleyememiş arkadaşlarıma da bu yazıyı adıyalım.

Bu yazı, benim gibi elinde video kasetleri olan kişiler için geçerlidir. Son teknoloji harikası kameralarınız olsa bile, boyutunu azaltmak için MPEG-2’ye dönüştürmeniz de gerekebilir.

En eskisi 2000 senesinden olmak üzere, yaklaşık 17 video kaseti, bir süredir “Bizi bilgisayar ortamına aktar, en azından yedekleme için bunu yap” diye bana seslenmekteydiler (şizofren olmadım canım 🙂 ).

Efendim çok titiz olan ben, nasıl yapacaz bunu diye çok düşünmekteydim. Kalitede kayıp olmamasını da istiyordum, bu yüzden ayarları da ciddi yüksek tutmalıydım (yer kazanmak için bu ayarlar küçültülebilir).

Neyse geyiği kısa tutalım, bu konuda BİTAM’dan Yiğit kardeşten önerileri aldıktan sonra işe koyuldum ve askerlik öncesi arşiv çalışmasını da bitirdim. Bu sürecin oldukça zaman aldığını da belirteyim.

AŞAMALAR:

1- Yazılım, driver kurulumu
Makinenizin kamerayı görebilmesi için gerekli driver’ları kurmanız gerekiyor. Sony ise misal, bu cihazlar için driverlar bulunmakta.
Windows işletim sistemlerinde “Movie Maker” üzerinde gelmekte. Ama MPEG-2’ye çevirim için Edius gibi çeşitli programlar kurmanız gerekebilir.

2- Kameradan görüntüleri çekme
Kameradan görüntüleri çekmek için, eğer cihazınız destekliyorsa Firewire kablo kullanın. Bu hem süreci hızlandıracak, hem de cihaza tam hakim olmanızı sağlayacaktır. Ya da USB kablo kullanabilirsiniz.
Kameranızın “review” durumunda açık olması durumunda, işletim sistemi otomatikman “Windows Movie Maker” programını açacaktır. “Tüm kaseti al” seçeneğini kullanarak bütün verileri alın. (Eğer digital8 kaset ise, kasetin sonundaki boşukları almamaktadır, tam tersi durumunda gereksiz yere bütün içeriği alır)
Görüntü çekerken kayıp olmaması için, makinanızda antivirüs başta olmak üzere bütün programları kapatın ve görüntüyü çekerken review özelliğini kullanmayın.
Raw formatta ve AVI olarak çekilen veriler, 60 dakikalık bir kaset için 13 GB gibi büyüklüklere ulaşabilmektedir.

3- Video’yu MPEG-2 formatına dönüştürme
En kaliteli formatta (Kullandığım programda, PAL DVD HQ – Bit Rate: 7200 Kbits/sec) bile bu dönüştürmeyi yaparsanız, 60 dakikalık bir kaset 4 Gigabyte boyutuna inmektedir ve video kalitesinde belirgin bir kalite kaybı gözükmemektedir.


Ben “WinDVD creator” kullandım bunun için, bu süreç için başka yazılımlar da kullanılabilir.
Kullandığım ayarlar:
Frame Width: 720
Frame Height: 480
Frame Rate: 29,97
Frame Type: Frame Base
Bit Rate: 7200 Kbits/sec
Aspect Ratio: 4 : 3
GOP: 15
Sub GOP: 3
Motion Vector Horizontal: 32
Motion Vector Vertical: 32

4- Oluşan dosyada çeşitli kesme – düzenleme – parçalara ayırma işlemini yapmak
Bu programdan programa değişmekte. Bunun için Ulead(Corel olmuş sanırım), Edius … vb programları kullanabilirsiniz. Gereksiz yerleri kesebilir, video içeriğini çeşitli parçalara ve ayrı dosyalara bölebilirsiniz.

5- Menülü DVD oluşturma
Bunun için de çeşitli programlar var. Kolaylığı ve hızı açısından Nero’nun full versiyonunda olan DVD Video oluştur seçeneğini kullanabilirsiniz.

About enisden

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümünde öğretim üyesiyim. "Bilgiyi paylaştıkça artar." ilkesine inanıyorum. Bu blogda; akademik dünya, araştırma yöntemleri, eğitim ve bilgisayar mühendisliği çoğunlukta olmak üzere, hayata dair deneyim ve bilgilerimi paylaşmayı hedefliyorum.

Tartışma

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

“Tanrım, Bana değiştirebileceğim şeyler için CESARET, Değiştiremeyeceğim şeyler için SABIR, Ve her iki şey arasındaki farkı anlayabilmek için BİLGELİK ver.”

“God grant me the serenity to accept the things I cannot change; courage to change the things I can; and wisdom to know the difference.”
(P.R. Niebuhr)

Özgürlük ve bağımsızlık benim karakterimdir.” (Mustafa Kemal ATATÜRK)

TEGV

TEGV - eĞİTİM İÇİN BEN DE VARIM

Kategoriler

%d blogcu bunu beğendi: