//
Şu anda okuduğunuz...
bilgisayar, teknik bilgi

Windows işletim sistemlerini hızlandırmak

Windows işletim sistemlerinin yavaşlığından o kadar çok şikayet eden kişi var ki etrafımda, böyle bir yazı yazmak gerekti.

Aslında en iyi çözüm Windows işletim sistemini kullanmamak ve en kısa zamanda Linux’a geçmek. Ama bu tür bir kararı ver(e)meyecek çok kişi var ne yazık ki.

Windows Vista kullananlar, bir şekilde donanım sürücüsü (driver) sorunlarını halledip Vista yerine Windows XP kurmakla hızlanma sürecine başlayabilirler.

Düzenli olarak yapılması gereken birçok ayar var. Bu ayarları yaparken, sistemde sorunlar yaşanabilir. Öncelikle, önemli verilerinizi yedeklemeyi unutmayın. Oluşabilecek sorunlarda herhangi bir sorumluluk kabul etmediğimi öncelikle belirteyim.

Windows işletim sistemlerini hızlandırmak için yapılabilecek temel düzenlemeler:

1- Hazır Etkinleştirme Ayarları: Sistemi en iyi performansta çalışacak şekilde ayarlayın.
(Farklı sürümlerde kısayollar farklı olabilir ama XP’de
Denetim Masası – Performans ve Bakım -Görsel Efektleri Değiştir)

2- Ekran kartı renk kalitesini Orta(16 bit) yapın.
(Görüntü Özellikleri – Ayarlar)

3- Disk Bütünleştirme (Defrag): Zamanla dosyalar, disk üzerinde parçalar halinde dağılmaktadır ve sistemin etkin çalışması için bütünleştirilmeleri gerekir. Bunun için Windows ile birlikte gelen “defrag” programını (Çalıştır> dfrg.msc) kullanılabilir. Daha etkin bir “defrag” süreci için, ücretsiz bir yazılım olan SmartDefrag programını kullanmanızı öneriyorum. Bu program ile defrag sürecini belirli zamanlarda çalışacak şekilde ayarlayabilirsiniz. Bilgisayarın herhangi boş anında da defrag sürecini çalıştırmakta.
http://www.iobit.com/iobitsmartdefrag.html


4- Sistem kayıtçısı (Registry) temizliği
: Sisteme kurulan yazılımlar veya hatalı işeyişler, sistem kayıtçısını zamanla şişirir. CCleaner, Advanced SystemCare veya benzeri bir programla registry temizliğini yapabilirsiniz.
http://www.ccleaner.com/download
http://www.iobit.com/advancedwindowscareper.html

4- Açılışta çalışan programların düzenlenmesi: Gereksiz programların sistemin açılışında çalışmasını engelleyin. (Çalıştır > msconfig > Başlangıç/StartUp)

5- Sistemdeki geçici dosyaları temizliği: Bu süreci yapmanın en kolay yolu, bu iş için bir program kullanmaktır. CCleaner veya Advanced SystemCare gibi bir programla bu temizliği yapmak mümkündür.
http://www.ccleaner.com/download
http://www.iobit.com/advancedwindowscareper.html

6- Antivirüs: Güncel bir antivirüs/anti spyware yazılımı ile sistemi düzenli olarak takip edin. Antivirüs yazılımını kurduğunuzda, diskin bütününü bir kez taratmanız tavsiye edilir. Böylece antivirüs daha etkin çalışacaktır.

7- Sanal Belleğin ayarlanması: Sanal bellek (Pagefile), RAM yetersiz kaldığında, diskin belirtilen büyüklükteki alanının RAM olarak kullanılması durumudur.
Sanal belleği sabit bir büyüklükte yapmak daha etkin çalışmasını sağlayacaktır.
Sanal bellek büyüklüğü, genellikle var olan belleğin 1,5 katıdır ama sistemin kullanımına göre 1x veya 2x de yapılabilir.

8- Internet Hızlandırma: İnternet’e daha hızlı bağlanmak için çeşitli ayarlar yapılabilir. Firefox/Mozilla gibi tarayıcılarda yapılandırma, TCP/IP yapılandırması gibi çeşitli ayarlar yapmak mümkün. Onu da (nasipse) bir sonraki yazıda inceleyelim.

Bunlar çok temel önlemler ama ciddi etkinleştirme sağlıyorlar.

AYRINTILI AYARLAR:
Windows’la birlikte gelen bazı varsayılan (default) ayarların değiştirilmesi de sistemi daha etkinleştirmektedir.

Örneğin XP Professional’da, servis kalitesi (QOS) ile band genişliğinin %80’ini kullanabileceğiniz şekilde bir ayar bulunmaktadır.

Lakin bu ayarları değiştirmek için registry düzenlemesi yapılması gerekir ki standart kullanıcının bu tür ayarları değiştirmesi önerilmez.

Bu ayarları bazı ticari uygulamalarla da değiştirebilirsiniz. Örneğin Advanced SystemCare bu tür programlara örnek olarak verilebilir.

Yapılabilecek çeşitli ayarlar aşağıdaki linkte anlatılmış, uygulamadan önce yedeklerinizi alın:
http://gorseldersler.net/ders_goster;isletim-sistemleri;windows;windows-xp-hizlandirmanin-yollari.html


VISTA:

Vista için ek önlemler var ama Vista kullanıcısı değilim, o yüzden bu konuda bir deneyimim yok.
Google’da arama yaparak bu konuda birçok bilgiye ulaşabilirsiniz.
Kolay gelsin.

İncelenebilecek birkaç kaynak:
http://www.wikihow.com/Speed-up-a-Windows-XP-Computer
http://www.extremetech.com/article2/0,2845,1722543,00.asp
http://www.tweakxp.com/

About enisden

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümünde öğretim üyesiyim. "Bilgiyi paylaştıkça artar." ilkesine inanıyorum. Bu blogda; akademik dünya, araştırma yöntemleri, eğitim ve bilgisayar mühendisliği çoğunlukta olmak üzere, hayata dair deneyim ve bilgilerimi paylaşmayı hedefliyorum.

Tartışma

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

“Tanrım, Bana değiştirebileceğim şeyler için CESARET, Değiştiremeyeceğim şeyler için SABIR, Ve her iki şey arasındaki farkı anlayabilmek için BİLGELİK ver.”

“God grant me the serenity to accept the things I cannot change; courage to change the things I can; and wisdom to know the difference.”
(P.R. Niebuhr)

Özgürlük ve bağımsızlık benim karakterimdir.” (Mustafa Kemal ATATÜRK)

TEGV

TEGV - eĞİTİM İÇİN BEN DE VARIM

Kategoriler

%d blogcu bunu beğendi: