//
Şu anda okuduğunuz...
öneri, sağlık, sağlıklı yaşam

Radyasyona karşı kimyon, kaktüs, akıl … vs

Teknolojinin getirisi olduğu gibi hayat kalitemizi etkileyecek bazı götürüleri olacağı da bir gerçek. Bu konuda uzman değilim ama manyetik alanlar, radyasyon her tarafımızda. Bunlardan bir şekilde etkileniyoruz ama bu etkiyi azaltmak mümkün müdür? Bu yazı İnternet’ten araştırıp bir akıl terazisinde tarttıktan sonra aldığım notlardan oluşacak.

[3]`de de belirtildigi uzere: “Günlük hayatta radyasyon kelimesi; Sadece alfa, beta, gamma, x ışınları gibi, çok yüksek enerjili ve canlı organizmalara zararlı olan türden ışınımlar (ışıklar) için kullanılmaktadır.
Oysa ki; Görebildiğimiz ışınlar (ışıklar), kızılötesi ve morötesi ışınlar, mikrodalga ışınları, radyo ve tv dalgaları/ışınları vb. ışımaların hepsi aslında radyasyondur! Fizik Bilimi’ ne göre, “RADYASYON = IŞIK” ‘tır.”[3]

Aslinda bizim merak etmemiz gereken radyasyon degil, elektromanyetik kirlilik olmalidir.

KİMYON:

Öncelikle kimyona bakalım, bir çok web sitesinde radyasyona karşı kimyon tüketimi öneriliyor. Açıkçası aşağıdaki şekli daha anlamlı geldi bana:

“Uzmanlar, sürekli baş ağrısı, uyuşma, baş dönmesi ile kısmı felç gibi ciddi şikayetlere sebep olan radyasyondan kurtulmak için tane kimyon kullanmak gerektiğini ifade ediyor. Özellikle yiyecekler ve çevremizdeki elektronik cihazlar sebebiyle ile vücudumuza giren düşük orandaki radyasyonu temizlemek için, yeni mahsul taze tane kimyonun bir tatlı kaşığını, bir su bardağında demleyip içmek büyük fayda sağlıyor”[1]

Burada da çok hayalci olunmaması gerektiğini düşünüyorum, kimyon ancak ufak bir miktar radyasyonun dışarı atılabilmesini sağlıyordur. O da ne kadar kesin bilemiyoruz tabii ki. Elimizde bir bilimsel bulgu yok şu anda.

Önemli: [2]’de kimyonu hamilelerin kullanmaması gerektiği belirtilmiş. “Tarife uyulduğunda bilinen bir yan tesiri yoktur fakat Eterik yağı çok etkili olduğundan 2-3 damla kullanılmalıdır.”[2]

KAKTÜS:

Bir de kaktüsün ortamdaki radyasonu çektiği iddiası var. Manyetik/radyasyon yayan cihaz yanına kaktüs konulması da uygulanabiliyor.

Bu konuda ilginç bir yazı için bkz [3]. [4]’de de belirtildiği üzere bu mantikli gozukmuyor.

“Hiçbir canlı organizma, zararlı, yüksek enerjili radyasyonu üzerine çekmek, emmek üzere evrimleşmemiştir. Evrim süreci, hiçbir zaman anlının zarar görmesi yönünde gelişmez. Bir canlının, yüksek enerjili radyasyonu emmesi, varlık nedeni olan “Evrim”in iç dinamikleri ve mantığı ile çelişir.” [3]

AKIL (SAĞDUYU) – CİHAZLARI KULLANIRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER:

Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Biyofizik Anabilim Dalı ve Non-İyonizen Radyasyondan Korunma Merkezi’nce elektromanyetik kirlilik konusunda yapılan araştırma-inceleme, Gazi Üniversitesi’nin aylık dergisinde yayınlanmış. Öneriler aşağıdaki gibi [1]:

“- Elektrikli cihazları kendinizden mümkün olduğunca uzak tutun. Elektromanyetik etkinin mesafeyle azaldığını unutmayın.

– Fotokopi makinelerinden en az 50 cm uzakta durun.

– Elektrikli tıraş makinesini mümkünse şarjlı olarak kullanmayı tercih edin.

– Çocuklarda sinir sistemi ve başın gelişimi devam ettiği için, çocuk ve gençler risk altındadır. Bu nedenle 16 yaşın altındakilerin cep telefonu kullanmamaları, kullanmaları mecburi olması halinde ise günde 10 dakikayı geçmemesi Dünya Sağlık Örgütü tarafından
önerilmektedir.

– Saç kurutma makinesinin manyetik alanı yüksektir. Uzun süreli kullanmak yerine aralıklarla kullanın. Saç kurutma makinesini yatmadan önce kullanmayın.

– Dinlendirici bir uyku için yatak odasında televizyon ve bilgisayar bulundurmayın veya bu cihazları tamamen kapalı konumda tutun.

– Elektrikle çalışan radyolu çalar saatleri başınızdan mümkün olduğunca uzak tutun, mümkünse pille çalışanları tercih edin.

– Elektrikli battaniyeyi yatağa girmeden önce kapatın.

– Halojen, floresan gibi ekonomi lambalarını, okurken kullanmamaya çalışın.

– Kullanmadığınız cihazları kapalı tutun ya da fişten çıkarın. Cihazlar stand-by konumdayken elektromanyetik kirlilik meydana getirecektir.

– Dizüstü bilgisayarlar, şarjlı kullanıldığında daha düşük elektromanyetik alana sahiptir.

– Elektromanyetik alanlar açısından sağlıklı bir ortamda yaşadığınızdan emin olmak için evinizde ve işyerinizdeki elektromanyetik alanları ölçtürün.

– Yatak odasında başucunuzdaki duvarla, komşunuzda bir elektronik aletin bitişik durmamasını sağlamaya çalışın.

– Televizyonların, bilgisayarların arkasındaki elektromanyetik alanlar daha fazladır.”

Benim ufak eklemelerim şunlar olabilir:

– Saç kurutma makinesini mümkün olduğunca az ve kısık ayarda kullanın

– Cep telefonunu mümkün olduğunca kendinizden uzakta tutun ve kulaklıkla kullanın

– Evinizi alırken yüksek gerilim hattı/trafo gibi yapılara uzak olmasına dikkat edin

Yazı devam edecek ….

Kaynak

1. Ev Ve İşyerindeki Elektrikli Cihazlar Radyasyon Saçıyor,

http://www.lpghaber.com/Ev-Ve-Isyerindeki-Elektrikli-Cihazlar-Radyasyon-Saciyor–haberi-14811.html

[2] Kimyonun Faydaları, http://www.hanimelihaber.com/news_detail.php?id=1663

[3] http://seraliliput3.blogspot.com/2011/08/kaktusler-radyasyonu-emer-mi.html

[4] http://www.sagliksifa.com/538-kaktus-bitkisi-elektronik-esyalardan-yayilan-radyasyonun-zararlarini-azaltiyormu-.html

Reklamlar

About enisden

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümünde öğretim üyesiyim. "Bilgiyi paylaştıkça artar." ilkesine inanıyorum. Bu blogda; akademik dünya, araştırma yöntemleri, eğitim ve bilgisayar mühendisliği çoğunlukta olmak üzere, hayata dair deneyim ve bilgilerimi paylaşmayı hedefliyorum.

Tartışma

Radyasyona karşı kimyon, kaktüs, akıl … vs” için bir yanıt

  1. KUTLUYORUM KALEMİNİZE EMEĞİNİZE SAĞLIK
    SEVGİLER
    Hercai

    Posted by Hercai | 23 Şubat 2017, 1:23 am

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

“Tanrım, Bana değiştirebileceğim şeyler için CESARET, Değiştiremeyeceğim şeyler için SABIR, Ve her iki şey arasındaki farkı anlayabilmek için BİLGELİK ver.”

“God grant me the serenity to accept the things I cannot change; courage to change the things I can; and wisdom to know the difference.”
(P.R. Niebuhr)

Özgürlük ve bağımsızlık benim karakterimdir.” (Mustafa Kemal ATATÜRK)

TEGV

TEGV - eĞİTİM İÇİN BEN DE VARIM

Kategoriler

Reklamlar
%d blogcu bunu beğendi: