//
Şu anda okuduğunuz...
Gezgin, gezi, seyahat

Polonya Seyahat Notları

The Palace of Culture and Science2010’un Eylül ayında Erasmus programı dahilinde Varşova Teknik Üniversitesi’nde dört gün ders verdim. Hazır Polonya’ya gitmişken biraz daha kalıp gezme fırsatım oldu.

Varşova’daki ilk günlerimden itibaren Uğur Bekçibaşı’nın rehberlik ve desteği sayesinde işlerim oldukça kolaylaşmıştı. Buradan kendisine tekrar teşekkür etmek isterim.

Polonya’yı tek başıma keşfetme şansım da oldu. Krakow’u keşfederken çok ilginç insanlarla karşılaştım, sohbet etme şansım oldu.

Polonya’ya gidecekler için özellikle görmelerini önerdiğim yerleri özetlemeye çalışayım.

Varşova, Krakow, Gdansk ve Gdany’i gezme fırsatım oldu. Şehirler arasında trenle yolculuk yaptım. Özellikle Krakow’u çok beğendim. Eski binaların en iyi korunduğu yer bu şehir. Alman komutanların konakladığı şehir olduğundan nispeten az zarar  görmüş. Özellikle Varşova ve Gdansk’da Polonyalılar yerle bir edilmiş birçok binayı aslı gibi restore edip UNESCO mirasına sokmayı başarmışlar.

Polonya’nın tarihini öğrendikçe bu insanların azmine hayran oluyorsunuz. Yüz yılı aşkın bir süre ülkeleri devamlı işgal atında kalmış ve bağımsız olmak için sürekli savaşmışlar ve hiç pes etmemişler. Tam özgür olduklarında bu sefer Alman işgali yaşanmış. Yine savaşmaya devam etmişler. 2. Dünya savaşında Almanlar tarafından birçok şehiri yerle bir edilmiş. Savaş bitince bu sefer de Ruslar tarafından işgal yaşanmış. Müzelerini gezdikçe tarihlerini daha iyi anlıyorsunuz. İşgalciler tarafından tarihleri, benlikleri yok edilmeye çalışılmış ama bir şekilde tarihlerini kurtarmayı başarmışlar.

Özellikle aşağıdaki yerleri görmenizi öneririm:
Wieliczka Salt Mine (Tuz Madeni): Yerin altında oluşturulmuş olan dünya kesinlikle muhteşem. Eski tuz madeninde yer altında gezerken tuzun nasıl işlendiğini öğreniyor, tuzlardan yapılmış heykeller, göletler, kliseler, konferans salonu, restoranı görünce gözlerinize inanamıyorsunuz. Özellikle tuz kristallerinden yapılmış klise ve heykeller soluk kesici.

Krakow Salt Minekrakow Salt mine

Cathedral in Wawel HillKrakow – Wawel Hill ve Cathedral: Wawell Hill şehrin kalesi ve sarayı. Buraya giderken şehrin merkezi ve kraliyet yolunun da keyfine varın. Bu arada şehrin sembolü ejderha. Ejderha oyuncakları da şirin.

Kaleden şehrin manzarası oldukça güzel. İçindeki müzeler pek etkileyici değil ama kathedrali mutlaka görmelisiniz. Polonya’nın bütün önemli şahsiyetlerinin gömüldüğü bu kathedrali özellikle telsiz-telefon rehberliğinde gezmenizi öneririm. Her şahsiyet için sanat eseri niteliğinde süslemeler yapılmış, soluk kesici.

– Auschwitz-Birkenau/Death Gate – “Schindlers Factory” Müzesi : Aslında Krakow’a gitmişken Auschwitz’e gitmemek olmazdı. Birçok bina Naziler tarafından imha edilmiş ama kalanlar da bu vahşeti anlamanız için yeterli. Bir gün öncesinden Schindlers’ List’i izlemenizi öneririm. Turlarla gittiğinizde, bu kampların Ruslar tarafından ele geçirilmesini anlatan belgeseli yolda izleyebiliyorsunuz. Tur boyunca rehber birçok bilgiyi veriyor. Bir çoğumuzun filmden de hatırlayacağı, kamplara gelen trenlerin altından geçtiği “Death Gate” oldukça etkileyici bir yer. Krakow merkezden Kazimierz yahudi mahalelerine ve Schindlers’ fabrikasına da gidebilirsiniz. “Schnidlers Factory” Müzesi de şu ana kadar gezdiğim en etkileyici müzelerden birisi.Death Gate

– Varşova The royal Lazienski Park – Yürümek ve kitap okumak için oldukça güzel bir yer. Palamut veya ceviz getirip sincapları elinizle besleyebilir veya besleyen insanları izleyebilirsiniz.The royal Lazienski Park

– Varşova Üniversitesi KWarsaw University Libraryütüphanesi: Benim gibi bir kitap kurdu iseniz, bence Varşova Üniversitesi Kütüphanesi’ne gitmenizde fayda var. Kütüphanenin dış kısmı kitap sayfası şeklinde ve üzerini latince,  yunan ve arap alfabesinden farklı yazılar süslüyor. Kütüphane kısmına girerken sütunlar üzerinde Polonya’nın önemli yazar/şairlerinin heykelleri karşılıyor sizi. Başınızı kaldırdığınızda gökyüzünü görünce şaşırmayın, çatının büyük bir kısmı camdan. Çatıya çıkmanız da mümkün, çünkü çatıda bir botanik bahçesi var. Bu kısım aynı zamanda güzel bir Varşova manzarası sunuyor.

Polonya aynı zamanda güzel bir eğlence hayatı da sunuyor. Ayrıntıları keşfetmek size kalmış.

Aslında Varşova’nın “The Old Town(Stare Miasto)”u, Gdansk’ın merkezi ve eski gemilere benzetilmiş tur gemileriyle limanın gezilmesi gibi daha birçok güzel şeyden söz etmek mümkün.

Gdansk

Polonya’ya hiç bir zaman seyahat planlarım içerisinde yer almamıştı. Bir fırsat ile başlayan bu tanışma oldukça ilginçti. Polonya kesinlikle keşfedilecek bir çok güzellik barındıran bir ülke. Yolunuz düşerse iyi gezmeler.

About enisden

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümünde öğretim üyesiyim. "Bilgiyi paylaştıkça artar." ilkesine inanıyorum. Bu blogda; akademik dünya, araştırma yöntemleri, eğitim ve bilgisayar mühendisliği çoğunlukta olmak üzere, hayata dair deneyim ve bilgilerimi paylaşmayı hedefliyorum.

Tartışma

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

“Tanrım, Bana değiştirebileceğim şeyler için CESARET, Değiştiremeyeceğim şeyler için SABIR, Ve her iki şey arasındaki farkı anlayabilmek için BİLGELİK ver.”

“God grant me the serenity to accept the things I cannot change; courage to change the things I can; and wisdom to know the difference.”
(P.R. Niebuhr)

Özgürlük ve bağımsızlık benim karakterimdir.” (Mustafa Kemal ATATÜRK)

TEGV

TEGV - eĞİTİM İÇİN BEN DE VARIM

Kategoriler

%d blogcu bunu beğendi: