//
Şu anda okuduğunuz...
akademik, etkin insan, Hayat felsefesi, hayata dair, hayata olumlu bakmak, ilham veren konuşmalar, kişisel gelişim

Randy Pausch’dan son ders:”Çocukluk hayallerinizi gerçekleştirmek”

Prof. Randy Pausch‘un son ders videosu “2 Ay ömrü kalan profesörün son dersi” olarak uzun zamandır paylaşılıyor. Kendisi hakkında internette biraz araştırma yaptım ve paylaşılandan çok daha fazlasının var olduğunu gördüm.

Prof.Dr. Randy Pausch, Carnegie Mellon üniversitesinde bilgisayar bilimlerinde profesördü. “Alice” adıyla bilinen yazılım öğrenme aracının da öncülerinden. Çok daha fazlası var aslında: http://www.thelastlecture.com/aboutr.htm

Carnegie Mellon’da hocalar kendilerine ayrılan bir oturumda kendilerince hayatta en önemli buldukları şeyleri içeren bir sunum yaparlarmış. Yarın öleceğinizi bilseniz ve son bir konferans/ders verecek olsanız, ne anlatırdınız? Bu sunuma “last lecture” denirmiş. Prof Randy Pausch’un 2007 Eylül’ündeki sunumu “Achieving Your Childhood Dreams” gerçekten çok başarılı. Bu “last lecture” ne yazık ki biraz da gerçek, çünkü hoca pankreas kanseri ve hastalığının ciddiyetini biliyor. Ne yazık ki 2008 senesinde de ölüyor.

Forumlarda ve facebook’da  paylaşılan aşağıdaki kısa hali – Türkçe altyazılı. Sanırım Dr.Mehmet Öz’ün programında kısa bir sunum:

Bu sunumu beğendiyseniz mutlaka gerçek sunumu izlemelisiniz. Üniversitede verdiği sunum bir saatten daha uzun. Tam sunumu (ingilizce) aşağıda bulabilirsiniz:

Prof. Randy Pausch, bu sunumu 3 çocuğuna adıyor ve daha ayrıntılı hali kitap olarak basılıyor. Kitap hakkında daha ayrıntılı bilgiye http://www.thelastlecture.com/ adresinden ulaşabilirsiniz. Bu konuda bir makale için:

http://www.timesonline.co.uk/tol/life_and_style/men/article3714537.ece

Pankreas kanseri hakkında, web sitesindeki link:

http://www.thelastlecture.com/pancreas.htm

Reklamlar

About enisden

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümünde öğretim üyesiyim. "Bilgiyi paylaştıkça artar." ilkesine inanıyorum. Bu blogda; akademik dünya, araştırma yöntemleri, eğitim ve bilgisayar mühendisliği çoğunlukta olmak üzere, hayata dair deneyim ve bilgilerimi paylaşmayı hedefliyorum.

Tartışma

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

“Tanrım, Bana değiştirebileceğim şeyler için CESARET, Değiştiremeyeceğim şeyler için SABIR, Ve her iki şey arasındaki farkı anlayabilmek için BİLGELİK ver.”

“God grant me the serenity to accept the things I cannot change; courage to change the things I can; and wisdom to know the difference.”
(P.R. Niebuhr)

Özgürlük ve bağımsızlık benim karakterimdir.” (Mustafa Kemal ATATÜRK)

TEGV

TEGV - eĞİTİM İÇİN BEN DE VARIM

Kategoriler

Reklamlar
%d blogcu bunu beğendi: