//
Şu anda okuduğunuz...
Düşününce, gündem

Akkuyu’da olası nükleer felaket simülasyonu

Akkuyu’da olası nükleer felaketin boyutu ne olabilir?

Greenpeace’den gelen mail:

Sevgili dostum,

‘Akkuyu Nükleer Santrali’nde bu sabah meydana gelen kaza, Türkiye tarihinin en büyük felaketlerinden biri olarak kaydedildi.’

Sence de kulağa çok ürkütücü gelmiyor mu? Sen de biliyorsun ki, böyle bir kaza, bundan 2 ay önce Japonya’da yaşandı ve benzer bir cümle o kaza için de yazıldı.

Peki Türkiye’nin geleceğinde bu tür bir kazanın olmayacağının garantisini bize kim verebilir? Hükümet nükleer santral kurma planlarına inatla devam ediyor ve bizi, aklımıza bile getirmek istemediğimiz bu senaryonun içine çekiyor.

Viyana Üniversitesi’yle birlikte yaptığımız araştırma sonucunda Akkuyu’da gerçekleşebilecek bir nükleer kazanın etkilerinin anlatıldığı bir simulasyon hazırladık.

Aslında araştırmanın sonuçları korkunç. Kaza sadece Türkiye’yi değil, Doğu Avrupa’yı, Rusya’yı hatta Afrika’yı bile önemli derecede etkiliyor.

NTV hava durumu sunucusu ve yüksek meteroloji mühendisi Gökhan Abur’un, Akkuyu’daki olası bir kazanın etkilerini anlattığı videoyu izlemek için Tıklayınız.

Lütfen bu videoyu ve internet eylemimizi, tanıdığın herkesle paylaş ve harekete geçmelerini sağla. Herkesin bu gerçeği öğrenmeye hakkı var!

Unutma; ne kadar çok kişi olursak, nükleer santral kurma planlarını durdurma şansımız o kadar yüksek olur.

Reklamlar

About enisden

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümünde öğretim üyesiyim. "Bilgiyi paylaştıkça artar." ilkesine inanıyorum. Bu blogda; akademik dünya, araştırma yöntemleri, eğitim ve bilgisayar mühendisliği çoğunlukta olmak üzere, hayata dair deneyim ve bilgilerimi paylaşmayı hedefliyorum.

Tartışma

Akkuyu’da olası nükleer felaket simülasyonu’ için 2 yanıt

  1. Bu çok önemli konular seçim öncesi telaşı içinde dikkate alınmıyor. Gerçi seçim olmasa da bu konulara duyarlı insanlarımız azınlıkta. Pek çok değerimizi kaybettikten sonra bile ders almıyoruz.

    Tv kanalları sabahtan akşama dek siyasi içerikli söyleşiler, yorumlar ve içi boş gündüz kuşağı eğlencelikleri ile işgal edilmiş durumda. Keşke bu konulara dikkat çeken yapımlar izletilse. Ülkemizin geleceği için hayati önem taşıyan konularda ciddi anlamda bilinçlendirilmeme politikası uygulanıyor. O halde iş bizlere düşüyor. Haklısınız, paylaşmalı ve sesimizi olabildiğince duyurmalıyız.

    Posted by begonvilliev | 31 Mayıs 2011, 6:43 pm

Trackbacks/Pingbacks

  1. Geri bildirim: Akkuyu’da Olası Nükleer Felaket Simülasyonu « begonvilliev - 31 Mayıs 2011

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

“Tanrım, Bana değiştirebileceğim şeyler için CESARET, Değiştiremeyeceğim şeyler için SABIR, Ve her iki şey arasındaki farkı anlayabilmek için BİLGELİK ver.”

“God grant me the serenity to accept the things I cannot change; courage to change the things I can; and wisdom to know the difference.”
(P.R. Niebuhr)

Özgürlük ve bağımsızlık benim karakterimdir.” (Mustafa Kemal ATATÜRK)

TEGV

TEGV - eĞİTİM İÇİN BEN DE VARIM

Kategoriler

Reklamlar
%d blogcu bunu beğendi: