//
Şu anda okuduğunuz...
Animasyon, Düşününce, Güzel Sözler, Hayat felsefesi, hayata dair, hayata olumlu bakmak

İyilik ve kötülük. Hangisi kazanacak? Taraf tutmanın vakti

Taiyō Matsumoto’nun mangasından uyarlanan Hazine Şehri (Tekkonkinkreet) animasyonunu tekrar izlerken, İYİLİK ve KÖTÜLÜK kavramlarını tekrar düşündüm.

Her ne kadar; “neye göre”, “kime göre” şeklinde sorular anlam taşısa da evrensel bazı değerler de var.

Bol bol alıntılarla dolu bir yazı olacak ama kişisel yorumlarımı da katmaya çalışacağım.

“Ateşin olayı nedir? Öylesine sakin ve huzurlu ama içinde tamamiyle güç ve tahribat dolu.

Birşeyler saklıyor, tıpkı insanlar gibi…

Bazen içinde ne olduğunu bulmak için yakınlaşmak gerekir.

Bazen gerçeği görmek için yanman gerekir.”

(Tekkonkinkreet)

İyiler hep iyi, kötüler hep kötü müdür?

Örneğin, Hayao Miyazaki’nin animasyonlarında da iyiler ve kötüler vardır. Ama hep şunu görürüz ki, ne iyiler hep iyi, ne de kötüler hep kötüdür. Miyazaki’nin animasyonlarında, kötülerin içinde de iyilik olduğu vurgulanır.

İyi misin, kötü müsün?

“Pulp Fiction” filminde, son sahnedeki karakterin de belirttiği üzere; aslında en önemlisi, ne olduğumuzdan daha çok, ne olmak için uğraştığımız. İyi olmaya çalışmak gibi …

İyilik mi, kötülük mü kazanacak?

Bir kızılderili hikayesinde de anlatıldığı üzere; adamın iki köpeği varmış. Birisi kara (kötülük), birisi beyaz (iyilik). Hep kavga ederlermiş. “Hangisi kazanır?” sorusuna Kızılderili şu şekilde cevap vermiş: “Ben hangisini daha iyi beslersem, o kazanır.”

Unutmamız gereken şey ise hepimizin içinde iyilik ve kötülüğün olduğu. Peki hangisi galip geliyor?

Biz hangisini daha iyi beslersek, o kazanıyor.

“Dünya’da çok kötülük var” şeklinde düşünüyor olabiliriz. Bu şekilde düşünenler neredeyse evlerinden hiç dışarı çıkmayacaklar. Plansız programsız birçok yere gittim, gittiğim yerlerde ve tanıştığım kişilerde (pek) kötülük görmedim. Karşılaştığım aksilikler (kötülük diyemiyorum), biraz dikkat ve pozitif düşünme ile halledilmeyecek şeyler değildi. Bazen de bu tür şeylerle uğraşırken, görmezlikten gelme (bazen de tam tersini yaparak üzerine yürümek) en iyi yöntemlerden birisi oluyor.

Kötülüklerle karşılaşıldığında …

Belki de en önemli sorun, kötülükle karşılaştığımızda nasıl tepki verdiğimiz. Bize kötülük yapanlara, benzer şekilde davrandığımızda biz de kötü oluyoruz. Bu doğamıza da uymadığından, ruh için oldukça azap verici, acı çektirten bir süreç oluyor. “Hazine Şehri” ve “Yürüyen Şato” animasyonlarında da anlatılmak istenen konulardan birisi buydu.

Savaş ve barış süreçlerinde de bu tür bir süreçten söz edebiliriz aslında. Gandhi’nin pasif direnişi gibi. Yani kötülüğe karşı bir pasif duruş söz konusu olabilir mi? Aslında bazı doğu öğretileri de bunu öğütlüyor. Bir hikayede, başka doktorlar tarafından kendisine çok kötülük yapılan bir doktor anlatılıyor. Doktor bu kötülükler karşısında hiç bir şey yapmıyor, bir süre sonra kötülük yapanların başına çeşitli talihsiz olaylar gelmeye başlıyor.

Evrene ne verirsek onu alıyoruz aslında

İster “karma” deyin, isterse başka bir şey deyin. Bu evrene ne verirseniz onu alıyorsunuz. Tabii ki bunun garantisi yok ama bunu çoğunlukla gözlemlememiz mümkün.

Bob Marley’in dediği gibi …

Belki de Bob Marley’in dediği gibi, “İnsanların hayatına müzik ve sevgi aşılarsan, onları tedavi edebilirsin… Karanlığa ışık tutun!” (hikayenin ayrıntısı için …)

Hayatımızda daha çok sevgiye yer verebilirsek eğer, bir şeyler değişebilir.

Hazine Şehri’ndeki kahramanlardan birisinin de hatırlattığı üzere “All you need is love”.

Beatles’dan dinleyelim o zaman: “All you need is love”

 

Reklamlar

About enisden

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümünde öğretim üyesiyim. "Bilgiyi paylaştıkça artar." ilkesine inanıyorum. Bu blogda; akademik dünya, araştırma yöntemleri, eğitim ve bilgisayar mühendisliği çoğunlukta olmak üzere, hayata dair deneyim ve bilgilerimi paylaşmayı hedefliyorum.

Tartışma

İyilik ve kötülük. Hangisi kazanacak? Taraf tutmanın vakti” için bir yanıt

  1. Reblogged this on Parolamocha's Blog and commented:
    Başarılı bir öğretim görevlisinden hayata dair bir kaç not,içene her konudan katıştırılmış bir seyir defteri.İnanılmaz keyifle okuduğum ve bundan sonrada yakından takip edeceğim bu değerli blog yazarımızı sizlerle de paylaşmak istedim arkadaşlar…

    Posted by parolamocha | 01 Nisan 2012, 4:20 pm

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

“Tanrım, Bana değiştirebileceğim şeyler için CESARET, Değiştiremeyeceğim şeyler için SABIR, Ve her iki şey arasındaki farkı anlayabilmek için BİLGELİK ver.”

“God grant me the serenity to accept the things I cannot change; courage to change the things I can; and wisdom to know the difference.”
(P.R. Niebuhr)

Özgürlük ve bağımsızlık benim karakterimdir.” (Mustafa Kemal ATATÜRK)

TEGV

TEGV - eĞİTİM İÇİN BEN DE VARIM

Kategoriler

Reklamlar
%d blogcu bunu beğendi: