//
Şu anda okuduğunuz...
güzel, Güzel Sözler, müze

Sunay Akın’dan Müze sözcüğünün anlamı ve medeniyet için önemi

Müzenin ne anlama geldiğini ve önemini Sunay Akın bir röportajında dile getiriyor:

“…. müzenin sözcük anlamını bilmeliyiz. Fransızca bir sözcük olup ilham perisi anlamına gelmektedir. Yani bir  toplumun ne kadar çok müzesi varsa, o kadar çok ilam perisi vardır demektir, onlar toplumların hafızaları, bellekleridir.

Bugün daha çok kitap okuyalım, doğayı koruyalım diye kampanyalar düzenleniyor ama başarıya ulaşılamıyor. Neden? Çünkü kitap okuma anlayışı da, koruma anlayışı da müzelerden kaynaklanıyor. Ancak müzeleri olan toplumlarda bu duygu ve düşüncelerin yayılması mümkündür. Müzelerin koridorları insanları eğitir, kitap okumaya yönlendirir, korumacı anlayış müze koridorlarında yeşerir. Sanıyor musunuz ki siz bugün Avrupa’da tarihi eserler, doğayı koruyan yasalar? Hayır, aslında onu koruyan müzeler, onların binlerce müzesi var. Şöyle düşünelim; bugün benzemek istediğimiz Avrupa kentleri önce zengin olup mu müze kurdular,yoksa müzeleri sayesinde mi zengin oldular? Önce müzelerini kurup sonra zengin oldular tabi ki. Peki ya biz? Atatürk Dolmabahçe sarayında ölmemiş olsaydı, orayı müze değil otel yapmıştık, Çırağan otelinde olduğu gibi. ”

Kaynak: http://kocpost.ku.edu.tr/index.php?option=com_content&task=view&id=181&Itemid=29

Reklamlar

About enisden

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümünde öğretim üyesiyim. "Bilgiyi paylaştıkça artar." ilkesine inanıyorum. Bu blogda; akademik dünya, araştırma yöntemleri, eğitim ve bilgisayar mühendisliği çoğunlukta olmak üzere, hayata dair deneyim ve bilgilerimi paylaşmayı hedefliyorum.

Tartışma

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

“Tanrım, Bana değiştirebileceğim şeyler için CESARET, Değiştiremeyeceğim şeyler için SABIR, Ve her iki şey arasındaki farkı anlayabilmek için BİLGELİK ver.”

“God grant me the serenity to accept the things I cannot change; courage to change the things I can; and wisdom to know the difference.”
(P.R. Niebuhr)

Özgürlük ve bağımsızlık benim karakterimdir.” (Mustafa Kemal ATATÜRK)

TEGV

TEGV - eĞİTİM İÇİN BEN DE VARIM

Kategoriler

Reklamlar
%d blogcu bunu beğendi: