//
Şu anda okuduğunuz...
bilgisayar mühendisliği, ceng 1005

Pathways in Computer Science – Bilgisayar Mühendisliği – Bilgisayar Bilimleri mezunlarının çalışma alanlarına örnekler

Bilgisayar mühendisliğinin ne olduğu üzerine daha önce yazmıştım. İncelemek için tıklayınız.

Muğla Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümünün yeni hazırlık sınıfına (Class 2011), bölüm tanıtımı yaparken bilgisayar mühendisliğinin temelleri hakkında bir fikir vermeye çalıştım. Aslında, herhangi bir yerde bir VERİ kümesi varsa ve bu verinin işlenip BİLGİ oluşturulması gerekiyorsa orada bilgisayar mühendisliğinin çalışma sahası oluşuyor. Burada analiz, tasarım ve uygulama süreçlerinden söz ediyoruz. Bu süreçlerde, özellikle uygulama anında bilgisayar programcısı ve teknisyenleri de takıma katılarak bir bilişim grubu oluşturuluyor.

Bu meslek, kod yazmanın çok da ötesinde. Problemleri çözmek, yaratıcı yeni çözümler bulmak bu işin en heyecan verici kısımlarından.

Bir bilgisayar mühendisliği/bilimi mezununun yapabileceği işler neredeyse sınırsız. Hatta bazı işler şu anda tanımlı bile değil, gelecek ile şekillenecek. Aşağıdaki videoda(ingilizce) çok değişik bir kaç çalışma dalından örnek verilmiş:

Reklamlar

About enisden

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümünde öğretim üyesiyim. "Bilgiyi paylaştıkça artar." ilkesine inanıyorum. Bu blogda; akademik dünya, araştırma yöntemleri, eğitim ve bilgisayar mühendisliği çoğunlukta olmak üzere, hayata dair deneyim ve bilgilerimi paylaşmayı hedefliyorum.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

“Tanrım, Bana değiştirebileceğim şeyler için CESARET, Değiştiremeyeceğim şeyler için SABIR, Ve her iki şey arasındaki farkı anlayabilmek için BİLGELİK ver.”

“God grant me the serenity to accept the things I cannot change; courage to change the things I can; and wisdom to know the difference.”
(P.R. Niebuhr)

Özgürlük ve bağımsızlık benim karakterimdir.” (Mustafa Kemal ATATÜRK)

TEGV

TEGV - eĞİTİM İÇİN BEN DE VARIM

Kategoriler

Reklamlar
%d blogcu bunu beğendi: