//
Şu anda okuduğunuz...
bilgisayar bilimi, bilgisayar mühendisliği

ACM, IEEE Computer Society Nedir ve bilgisayar bilimleri için önemi

ACM ve IEEE standartlarını derslerde anlatıyoruz ama gerçekten bu organizasonlar bizim mesleğimiz (bilgisayar mühendisliği, bilgisayar bilimi) için ne kadar önemli, üyelik ve getirdiği artılar nedir? Bunları bu yazıda özetlemeye çalıştım.

Association for Computing Machinery, kısaca ACM (http://www.acm.org), bilgisayar bilimleri alanındaki en eski mesleki kuruluş…. Mesleki akademik yayın ve toplantı faaliyetlerinin yanı sıra, dalın Nobel’i sayılan Turing Ödülü’nü veren kuruluş olarak da bilinir. Dünya genelini kapsayan üyelik sistemi ile bilişim teknolojisinin çeşitli alanları ile uğrasan profesyonellere ve öğrencilere kaynak sağlamaktadır.”[1] Ayrıntılı bilgi için [1].

ACM’in özellikle bilgisayar bilimleri için müfredat önerileri bulunmaktadır. IEEE de bu çalışmaya destek vermektedir. Bilgisayar bilimlerinde akademisyen olan birçok arkadaşımın da bu konuda bilgisi muhtemelen vardır. http://www.acm.org/education/curricula-recommendations

IEEE Computer Society (http://www.computer.org/) ise [1] de belirtildiği üzere daha çok donanım ve standartlar üzerine odaklandığını söylemek mümkündür. IEEE’nin daha çok elektrik-elektronik üzerine çalıştığını ve bu  alt kolun bilgisayar üzerine yoğunlaştığını da belirtmekte fayda var.

Bu iki organizasyon, özellikler bilgisayar bilimleri konusunda yaptıkları çalışmalarla mesleğimize katkıda bulunuyorlar. Web sitelerinden bilgisayar bilimi konusundaki gelişmeleri ve standartları takip edebiliyorsunuz. Bilgisayar bilimleri için önemli dergilerin çıkmasını sağlıyorlar ama bu dergilere ve içindeki yayınlara ulaşmamız için üye olmamız koşulunu koyuyorlar.

Üyelik ise maddi bir durum, artıları gözden geçirilip karar verilebilir. Bu grupların özel öğrenci indirimleri ve/veya gelişen ülkeler için özel indirimleri var. ACM için, Türkiye’yi seçtiğinizde ve basılı dergi istemediğinizde 20$ gibi bir ücrete yıllık üye olabiliyorsunuz.

Örneğin ACM’in Türkiye için öğrenci üyeliği 18$. IEEE’nin öğrenci ilk kayıt ücreti 40$, yenilemeler 13$ gozukuyor. Bunlar 2012 ücretleri, bunları bir fikir olsun diye yazıyorum, aşağıdaki linklerden daha güncel bilgiye ve ayrıntılara ulaşabilirsiniz.

Bazı okullarda IEEE’nin ve ACM’in öğrenci klüpleri kuruluyor. Bunların üyelik açısından bir artısı yok diye biliyorum, sadece diğer ülkelerdeki benzer öğrenci toplulukları ile iletişimi kolaylaştırıyor. Örneğin ben öğrenciken IEEE Eindhoven Student Branch ile iletişime girip o birime ziyarete gitmiştik; Hollanda’daki çeşitli fabrikaları ve üniversiteyi gezmiştik (tabii ki kendi cebimizden). (Eksik bir bilgi varsa yorumlarda iletin lütfen. Yani normal bir öğrenci klubünden ne farkları var? IEEE, ACM yardım ediyor mu?).

Bu konuda kesin bir yargı vermeden, incelemeniz için gerekli linkleri vermeyi hedeliyorum:

ACM

ACM Öğrenci Üyeliği Ana Sayfası –http://www.acm.org/membership/student/student-toc

ACM Öğrenci Üyeliğinin Sağladıkları –http://www.acm.org/membership/Stu_MEMBER_BENEFITS.pdf

ACM Özel İndirim – http://www.acm.org/membership/l2-3

IEEE Computer Society

IEEE Computer Society Sayfası – http://www.computer.org/portal/web/guest/home

Üyelik Artıları – http://www.computer.org/portal/web/membership/benefit-home

IEEE Computer Society Üyelik – http://www.computer.org/portal/web/membership/join

IEEE Computer Öğrenci Sayfası http://www.computer.org/portal/web/studentactivities/home

Kaynaklar

[1] http://tr.wikipedia.org/wiki/ACM

Reklamlar

About enisden

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümünde öğretim üyesiyim. "Bilgiyi paylaştıkça artar." ilkesine inanıyorum. Bu blogda; akademik dünya, araştırma yöntemleri, eğitim ve bilgisayar mühendisliği çoğunlukta olmak üzere, hayata dair deneyim ve bilgilerimi paylaşmayı hedefliyorum.

Tartışma

Trackbacks/Pingbacks

  1. Geri bildirim: Bilgisayar Bilimleri Klasiklerini Okumak « enisden - 03 Nisan 2012

  2. Geri bildirim: Bilgisayar Bilimleri Klasiklerini Okumak « enisden - 03 Nisan 2012

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

“Tanrım, Bana değiştirebileceğim şeyler için CESARET, Değiştiremeyeceğim şeyler için SABIR, Ve her iki şey arasındaki farkı anlayabilmek için BİLGELİK ver.”

“God grant me the serenity to accept the things I cannot change; courage to change the things I can; and wisdom to know the difference.”
(P.R. Niebuhr)

Özgürlük ve bağımsızlık benim karakterimdir.” (Mustafa Kemal ATATÜRK)

TEGV

TEGV - eĞİTİM İÇİN BEN DE VARIM

Kategoriler

Reklamlar
%d blogcu bunu beğendi: