//
Şu anda okuduğunuz...
akademik, bilgisayar mühendisliği, bilimsel makale

Bilgisayar Bilimleri Klasiklerini Okumak

IYTE Bilgisayar Muhendisligi Bolumu`nden Dr.Selma Tekir`in  `Communications of the ACM` dergisindeki `Reading CS Classics` makalesi onemli bir konuyu ele aliyor. Bir cok bilgisayar muhendisligi akademisyeninin eski oldugu icin goz ardi ettigi ama olaylara bakis acimizi etkileyebilecek klasikleri okumamizin onemine deginiyor. Ilham verici bir yazi olmus.

`We often focus so much of our attention on our particular research areas that we do not fully utilize the potential coming from the core theoretical computer science. We lack the fundamental theoretical  knowledge of the field. Moreover, the computer science classics are unknown to many computer scientists. Knowledge of the theories of computer science helps in understanding the limitations of the field. This directly influences your ongoing research by providing you with new perspectives and insights. In addition, the stories of the pioneers of the field inspire young professionals, provide a common history to unite the community, and facilitate the recognition of computer science as an independent science and profession.`(Reading CS Classics, Selma Tekir)

Makaleye su baglantidan ulasabilirsiniz: http://dl.acm.org/citation.cfm?id=2133818

Makaleye ACM anlasmasi olan universitelerden/kurumlardan ulasabilirsiniz. ACM`e uye olup kendi sifrenizle de ulasabilirsiniz. ACM`e uyeligin de oldukca hesapli oldugunu da hatirlatayim.

Reklamlar

About enisden

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümünde öğretim üyesiyim. "Bilgiyi paylaştıkça artar." ilkesine inanıyorum. Bu blogda; akademik dünya, araştırma yöntemleri, eğitim ve bilgisayar mühendisliği çoğunlukta olmak üzere, hayata dair deneyim ve bilgilerimi paylaşmayı hedefliyorum.

Tartışma

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

“Tanrım, Bana değiştirebileceğim şeyler için CESARET, Değiştiremeyeceğim şeyler için SABIR, Ve her iki şey arasındaki farkı anlayabilmek için BİLGELİK ver.”

“God grant me the serenity to accept the things I cannot change; courage to change the things I can; and wisdom to know the difference.”
(P.R. Niebuhr)

Özgürlük ve bağımsızlık benim karakterimdir.” (Mustafa Kemal ATATÜRK)

TEGV

TEGV - eĞİTİM İÇİN BEN DE VARIM

Kategoriler

Reklamlar
%d blogcu bunu beğendi: