//
Şu anda okuduğunuz...
akademik, Yurt dışı deneyimleri

Devlet üniversitelerindeki akademisyenler için Yeşil ve gri pasaportun getirdikleri

Tezenzi blogundaki şikayete katılmamak elde değil. Hepimiz vize süreçlerinde sorun yaşıyoruz ve bu konuda daha iyi düzenlemelere ihtiyaç var. Açıkçası başka ülkelerin vatandaşları ellerini salla salaya geçerken, bizim kişisel verilerimizi içeren bir ton döküman sağlamak zorunda kalmamız (ki bu verilerin mahremiyeti sağlanabiliyor mu o da ayrı bir konu), sürecin belirsiz olması ve ahiret sorularına tabii bırakılmamız ağrıma gidiyor. Siz kendiniz başvurursanız sorun yaşıyorsunuz ama araya bir turizm acentası girerse (ki ücreti karşılığı) nispeten daha sorunsuz bir süreç yaşayabiliyorsunuz.

Devlet personelinin bazı ayrıcalıkları var. Keşke herkes için olsa ama en azından biz akademisyenlerin yurt dışındaki çalışmaları için büyük kolaylıklar getirdiği bir gerçek. Bazılarımız bunları bilmediğinden, en azından bilmeyen akademisyen veya akademisyen adayları için ufak bir bilgilendirme yapayım.

Yeşil pasaport, bidiğiniz üzere birçok ülkeye vizesiz girilmesini sağlayan bir pasaport. Bunu alabilmek için devlet kurumlarında en az 3. dereceden kadronuz olması gerekiyor. Eskiden yardımcı doçent olmadan 3. dereceye inilemiyordu ama yanlış anlamadıysam artık yasanın değişmesi gündemde ve araştırma görevlileri de 3. dereceden kadroya inebilecek (medyadan duyduğum kadarıyla). Amerika, İngiltere ve Bulgaristan gibi ülkelere yine de vize almanız gerekiyor. Yeşil pasaportun bir başka özelliği ise senede en fazla 3 ay süreyle yurt dışında kalabiliyor olmanız. Ama burada kesin olmayan bir durum var, bir seferlik üç ay mı, yoksa toplamda 3 ay mı? (Toplamda 3 ay diye düşünmek lazım bence, zaten oturma izni alınması yeterli oluyor) Ayrıntılı bilgi için: http://www.izmirpolis.gov.tr/index.php?s=80

Yeşil pasaport alamayan devlet personeli, gri pasaport (hizmet pasaportu) alabilir. Gri pasaport için belirli bir derece kısıtı yok. Devlet kurumlarında çalışanlar gri pasaport aldıklarında bunu kurumlarına teslim ediyorlar (çünkü bir insanda aynı anda sadece bir tane pasaport olabilir ve gri pasaport kullanılmadığında emniyet mudurlugunde kalması gerekir). Bir konferansa veya yurt dışındaki bir etkinliğe gideceksiniz, üniversiteden  görevlendirme yazısı almanız yeterli. Emniyete dilekçeyle ve pasaportunuzla başvurarak işlem yaptırabiliyor ve o ülkeden vize almadan görevlendirmenizin olduğu ülkeye gidebiliyorsunuz. (Gri pasaportun da geçerli olmadığı ülkeler var, ayrıntılı bilgi için Emniyet müdürlüğünün sayfaları incelenmeli) Ayrıntılı bilgi için: http://www.uzmantv.com/gri-pasaportun-ozellikleri-nelerdir

Pasaportlar hakkında güncel bilgi için emniyet müdürlüğünün web sayfaları ve http://www.epasaport.gov.tr/ incelenebilir.

Reklamlar

About enisden

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümünde öğretim üyesiyim. "Bilgiyi paylaştıkça artar." ilkesine inanıyorum. Bu blogda; akademik dünya, araştırma yöntemleri, eğitim ve bilgisayar mühendisliği çoğunlukta olmak üzere, hayata dair deneyim ve bilgilerimi paylaşmayı hedefliyorum.

Tartışma

Devlet üniversitelerindeki akademisyenler için Yeşil ve gri pasaportun getirdikleri’ için 2 yanıt

  1. Araştırma görevlilileri ile ilgili olarak ilgili kanun maddesini bulamadım. Şu an için 4 / 8 arkadaşlar var.

    Posted by Levent Uslu | 21 Kasım 2012, 2:25 pm

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

“Tanrım, Bana değiştirebileceğim şeyler için CESARET, Değiştiremeyeceğim şeyler için SABIR, Ve her iki şey arasındaki farkı anlayabilmek için BİLGELİK ver.”

“God grant me the serenity to accept the things I cannot change; courage to change the things I can; and wisdom to know the difference.”
(P.R. Niebuhr)

Özgürlük ve bağımsızlık benim karakterimdir.” (Mustafa Kemal ATATÜRK)

TEGV

TEGV - eĞİTİM İÇİN BEN DE VARIM

Kategoriler

Reklamlar
%d blogcu bunu beğendi: