//
Şu anda okuduğunuz...
bilişim, yazılım

Kılavuzların okunmasını (RTFM) sağlamak için daha iyi kılavuzlar yazmak lazım

Kilavuzlarin okunmasini (RTFM) saglamak icin daha iyi kilavuzlar yazmak lazim

Genellikle kılavuzlar okunmaz ve bu nedenle bir sürü problem yaşarız. Yaşanılan teknik bir sorun,  teknik adamlara sorulduğunda; hatırlatma, uyarı veya haykırış şeklinde RTFM  (Read the fucking manual – Kahrolası kılavuzu/el kitabını oku) dile getirilebilir. En azından bu düşünceyi içlerinden geçirirler.

Bugün öncelikle kendime kızdım, çünkü kılavuzu baştan savma okumuştum. Sonra farkına vardım ki hata sadece bende değil, kılavuzu hazırlayan da güzel yazmamış. Özellikle bilgisayar dünyasında bu tür vakalarla sık sık karşılaşıyoruz.  Yazılımların belgelemelerinde eksikler oluyor. Yeterli bilgi olmadığından, sistemlerin kurulması ve ayarlanması süreçlerinde hep aksilikler yaşanıyor. Özgür yazılımsa, bir şekilde bu bilgilerin yazılması ertelenmiş oluyor. Ticari yazılımsa, özellikle yazılmamış oluyor. Bence “özellikle yazılmamasının” nedeni, kendilerine bağımlı hale getirmek. Sonuç olarak; Kılavuzların okunması için, kılavuzların düzgün yazılması gerekiyor 🙂

Reklamlar

About enisden

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümünde öğretim üyesiyim. "Bilgiyi paylaştıkça artar." ilkesine inanıyorum. Bu blogda; akademik dünya, araştırma yöntemleri, eğitim ve bilgisayar mühendisliği çoğunlukta olmak üzere, hayata dair deneyim ve bilgilerimi paylaşmayı hedefliyorum.

Tartışma

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

“Tanrım, Bana değiştirebileceğim şeyler için CESARET, Değiştiremeyeceğim şeyler için SABIR, Ve her iki şey arasındaki farkı anlayabilmek için BİLGELİK ver.”

“God grant me the serenity to accept the things I cannot change; courage to change the things I can; and wisdom to know the difference.”
(P.R. Niebuhr)

Özgürlük ve bağımsızlık benim karakterimdir.” (Mustafa Kemal ATATÜRK)

TEGV

TEGV - eĞİTİM İÇİN BEN DE VARIM

Kategoriler

Reklamlar
%d blogcu bunu beğendi: