//
Şu anda okuduğunuz...
bilgisayar mühendisliği, bilişim

Bilgisayar Mühendisleri Odası Kutlu Olsun ve oda hakkında birkaç yorum

2 Haziran 2012 tarihinde Bilgisayar Mühendisleri Odası ‘nın TMMOB bünyesinde kurulması onaylandı. Bu biz bilgisayar mühendisleri için çok önemli bir adım, kendi mesleğimizi daha iyiye getirmemiz ve haklarımızı birlikte aramamız için bir başlangıç.

Bu süreçte en çok ilgimi çeken, sektördeki bazı bilişimcilerin tepkileri oldu. Küçümseyenler mi dersiniz, bilgisayar mühendislerini kötüleyen yazılara imza atanlar mı dersiniz. Sanırım burada çok önemli bir noktayı atlıyoruz. Bilişim sektörü tabii ki sadece bilgisayar mühendislerinden oluşmaz. Birçok bilim dalından gelen ve/veya kişisel yetenekleri ile çok başarılı olan birçok insan var. Sektördeki her bilişimcinin önemli ve değerli görevleri vardır. Aklı olan hiçbir bilgisayar mühendisi, sektördeki diğer bilişimcileri hor görmez, neden hor görsün? Alaylı, mektepli sanatçı polemiği gibi bir tartışmaya hiç girmedik, girmeyiz de. Onlar da, kendi mesleğimizi daha iyi ele almamız için kurulmakta olan bu odaya ve bilgisayar mühendislerine laf atmayı artık bıraksınlar. Gölge etmeyin, başka ihsan istemez.

Bizim odadan beklentimiz, mesleğimizin daha iyi ele alınması ve mezunlarımızın haklarının aranmasıdır. Tabii ki bu süreçlerde hepimize görevler düşecektir ve odanın başarılı olması ancak ve ancak katılım ile mümkündür.

Ayrıca oda sadece bilgisayar mühendislerini değil, birçok ana bilim dalını da bir araya getirecek. Odanın sayfasında belirttiği üzere: “Bilgisayar, bilgisayar bilimleri, bilgisayar ve enformatik, yazilim, kontrol ve bilgisayar, bilişim sistemleri muhendislerinin yeni odası olacak.”

Odamız hayırlı olsun, emeği geçen herkese teşekkürler. Umarım hep birlikte bir fark yaratacağız.

Ayrıntılı bilgi için: http://bmo.org.tr/

Reklamlar

About enisden

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümünde öğretim üyesiyim. "Bilgiyi paylaştıkça artar." ilkesine inanıyorum. Bu blogda; akademik dünya, araştırma yöntemleri, eğitim ve bilgisayar mühendisliği çoğunlukta olmak üzere, hayata dair deneyim ve bilgilerimi paylaşmayı hedefliyorum.

Tartışma

Trackbacks/Pingbacks

  1. Geri bildirim: Nasıl bir Bilgisayar Mühendisleri Odası? « enisden - 27 Ağustos 2012

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

“Tanrım, Bana değiştirebileceğim şeyler için CESARET, Değiştiremeyeceğim şeyler için SABIR, Ve her iki şey arasındaki farkı anlayabilmek için BİLGELİK ver.”

“God grant me the serenity to accept the things I cannot change; courage to change the things I can; and wisdom to know the difference.”
(P.R. Niebuhr)

Özgürlük ve bağımsızlık benim karakterimdir.” (Mustafa Kemal ATATÜRK)

TEGV

TEGV - eĞİTİM İÇİN BEN DE VARIM

Kategoriler

Reklamlar
%d blogcu bunu beğendi: