//
Şu anda okuduğunuz...
öneri, web sitesi önerisi

Blog’lardan seçmeler: Yalansavar.org – doğru bilginin peşindeki düşünen insanlara selamlarla

Doğru nedir? “Her söylenilene inanmayız” deriz ama sanki hiç sorgulamadan kabul ediyoruz. Sadece internette değil, televizyonda da uzmanlar, bazen de sözde uzmanlar farklı farklı şeyler söylüyorlar. Bunları sorgulamak, araştırmak ve bunun sonucunda mantık süzgecimizden geçenleri kabul etmek lazım.

“Düşünmek ustalık gerektiren bir iştir. Nasıl yapılacağını öğrenmeden ya da pratik yapmadan doğal olarak mantıklı ve açık şekilde düşünme yeteneğine sahip olduğumuz doğru değildir.” (Alfred Mander)

Yanlış/yalan bilginin o kadar çeşitli zararları var ki -Özellikle aşağıdaki linki incelemenizi tavsiye ederim: http://yalansavar.org/ne-zarari-var/

Bu linkte de söylendiği üzere : “… yeni aldatmacaları, yeni iddiaları değerlendirebilmek için doğru çalıştığına ve işe yaradığına güvenebileceğimiz araçlara ihtiyacımız vardır. Bu araçlar eleştirel düşünme yeteneklerimiz ve bilimsel yöntemdir.”

O kadar çok yalan bilgi içeren mesaj alıyoruz ki, hangisini düzelteceğimizi şaşırdık. İyi ki www.yalansavar.org gibi oluşumlar var ki, bu tür yanlış bilgi türleri irdelenebiliyor.

Gelen bilginin doğruluğunu anlamak için en azından şu sayfada yazanları bir incelemenizde fayda var- http://yalansavar.org/hurafe-belirtileri/

Onların da dediği gibi, şüpheden ve şüphe etmekten vazgeçmeyin.

Reklamlar

About enisden

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümünde öğretim üyesiyim. "Bilgiyi paylaştıkça artar." ilkesine inanıyorum. Bu blogda; akademik dünya, araştırma yöntemleri, eğitim ve bilgisayar mühendisliği çoğunlukta olmak üzere, hayata dair deneyim ve bilgilerimi paylaşmayı hedefliyorum.

Tartışma

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

“Tanrım, Bana değiştirebileceğim şeyler için CESARET, Değiştiremeyeceğim şeyler için SABIR, Ve her iki şey arasındaki farkı anlayabilmek için BİLGELİK ver.”

“God grant me the serenity to accept the things I cannot change; courage to change the things I can; and wisdom to know the difference.”
(P.R. Niebuhr)

Özgürlük ve bağımsızlık benim karakterimdir.” (Mustafa Kemal ATATÜRK)

TEGV

TEGV - eĞİTİM İÇİN BEN DE VARIM

Kategoriler

Reklamlar
%d blogcu bunu beğendi: