//
Şu anda okuduğunuz...
akademik, akademik yayın, özgür yazılım, bilimsel makale, bilişim

Makaleyi Latex ve Özgür Yazılımlarla Hazırlamak

Adım … , Word bağımlısıyım. Bırakmaya çalışıyorum, görsel cazibesine çok takıldım. Yıllarca kurslarda Word öğretmemin de bir etkisi var tabii.

Tembelliğe son. Bu makeleyi Latex’le yazmaya başladım artık. Latex hakkında hiçbir döküman okumamıştım. Asuyatuyolar’daki yazıyı (Latex’le makale yazma) önce bir gözden geçirdim.

Makinama TexStudio kurdum, onu kullanmaya başladım. Belgeyi derlemek ilk başta ilginç gelse de, çok güzel birşey bence. Belgeyi yapısal bir biçimde hazırlamak, bütün bilgilere ve belgeye tam anlamıyla hakim olmanı sağlıyor.

Vektörel resim dosyaları kullanmanın farkını hatırladım, makalede kullanacağım bütün resimleri .eps biçiminde kaydediyorum. Gimp kullanıcısı olduğumu söylememe gerek var mı, bilmiyorum.

Konferansın güzel br şablonu vardı zaten, şablonda olmayan birşeyi yapmak istediğimde Google’a sormam yeterli oluyor. Gerek stackoverflow (www.stackoverflow.com) olsun, gerekse de stackexchange (http://tex.stackexchange.com/) adresinde sorularımın cevabını bulmam çok kolay oldu.

Bunlar isinize yarayabilir

– Tools and Tips for Writing Papers – http://people.engr.ncsu.edu/txie/publications/writingtools.html

– Calc`dan tablolari latexe eklemek – http://calc2latex.sourceforge.net/

– Calc cizimlerinin eps halini alan makro – http://www.micheledallatorre.it/blog/2009/04/26/how-to-export-charts-from-a-calc-spreadsheet-to-eps/

http://www.oooforum.org/forum/viewtopic.phtml?t=60155

About enisden

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümünde öğretim üyesiyim. "Bilgiyi paylaştıkça artar." ilkesine inanıyorum. Bu blogda; akademik dünya, araştırma yöntemleri, eğitim ve bilgisayar mühendisliği çoğunlukta olmak üzere, hayata dair deneyim ve bilgilerimi paylaşmayı hedefliyorum.

Tartışma

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

“Tanrım, Bana değiştirebileceğim şeyler için CESARET, Değiştiremeyeceğim şeyler için SABIR, Ve her iki şey arasındaki farkı anlayabilmek için BİLGELİK ver.”

“God grant me the serenity to accept the things I cannot change; courage to change the things I can; and wisdom to know the difference.”
(P.R. Niebuhr)

Özgürlük ve bağımsızlık benim karakterimdir.” (Mustafa Kemal ATATÜRK)

TEGV

TEGV - eĞİTİM İÇİN BEN DE VARIM

Kategoriler

Reklamlar
%d blogcu bunu beğendi: