//
Şu anda okuduğunuz...
bilgisayar mühendisliği, söyleşi, Yurt dışı deneyimleri söyleşileri

Yurt dışı deneyimleri ve öneriler – 11: Sertan Girgin ile söyleşi

Bu ayın konuğu Sertan Girgin. INRIA`daki akademik deneyimi ve Google`da çalışma deneyimi ile bize aktaracağı çok önemli bilgiler var.

  • Selamlar, öncelikle kendinizi tanıtır mısınız?

Elbette, 32 yaşındayım. Google Paris ofisinde bilgisayar mühendisi olarak çalışıyorum. Vakit buldukça kuzey disiplini kayak ve uzun mesafe koşuları (örneğin UTMB) yapıyorum.

  • Eğitiminiz hakkında kısaca bir bilgi verir misiniz?

Lisans, yüksek lisans ve doktoramı ODTÜ Bilgisayar Mühendisliği bölümünde yaptım. Doktora konum pekiştirmeli öğrenmede soyutlamalar üzerineydi (Abstraction in Reinforcement Learning). Tez danışmanım Prof. Dr. Faruk Polat ile birlikte bu konuda yeni yaklaşımlar önerdik. Doktoramın son senesinde, Calgary Üniversitesinde Prof. Dr. Reda Alhajj’ın grubunda konuk araştırma görevlisi olarak yer aldım. Daha sonra, yaklaşık üç sene boyunca Fransa’nın alanımızda önde gelen araştırma enstitülerinden birisi olan INRIA‘da doktora sonrası araştırmacı olarak çalıştım (1 + 2 sene, aradaki bir senelik dönemde GATA’da yedek subay olarak askerlik hizmetimi yerine getirdim). SequeL ekibinin bir üyesi olarak, yine pekiştirmeli öğrenme ve son dönemlerde tavsiye sistemleri (recommendation systems) konularında araştırmalarda bulundum.

  • Şu anda nerede ve hangi konuda çalışıyorsunuz?

Geçtiğimiz yılın Ekim ayından itibaren Google Paris ofisinde çalışıyorum. Kültür Enstitüsü (Cultural Institute) biriminde bilgisayar mühendisiyim. Google’ın herkesce bilinen ürünlerinden farklı olarak kültür, sanat ve tarih ile ilgili projeler yapmaktayız.

  • Çalıştığınız konu ve çalışma şartlarınız hakkında söylemek istedikleriniz

Şu anda üzerinde çalıştığım konu, tarihsel içerikli dokümanların bilgisayar öğrenmesi (machine learning) kullanılarak kavramlar ve nesneler ile ilişkilendirilmesi ile ilgili. Google’da temel olarak ürün odaklı bir yaklaşım var, dolayısıyla araştırma ve geliştirme birlilkte paralel olarak yürüyor. Önceki pozisyonlarımla karşılaştırdığımda, daha fazla geliştirme yaptığımı söyleyebilirim. Malesef detaylarını anlatma şansım bulunmuyor.

  • ilk olarak ne zaman ve nasıl yurtdışına gittiniz? Gideceğiniz yerden nasıl haberiniz oldu?

Yurtdışına ilk olarak doktoramın son senesinde, 2006 ylında, tez hocamın önerisi ve teşviği ile gittim. O dönemki çalışmalarım kısmen Tübitak tarafından desteklendi. Doktora sonrası çalışmalarımı ise Fransa’da gerçekleştirdim. INRIA her sene belirli dönemlerde doktora sonrası araştırmacı pozisyonları için kampanya düzenliyor ve bilgileri web sitesinden yayınlıyor. Benim de o sayede haberim oldu. 2012 yılı için başvuruların süresi geçmiş olmakla birlikte, http://www.inria.fr/en/institute/recruitment/offers/post-doctoral-research-fellowships/campaign-2012 sayfasından konu ile detaylı bilgileri bulabilirsiniz. Her kampanya döneminde (ve bazı durumlarda yıl boyunca) araştırma ekiplerindeki açık pozisyonlar ve çalışma konuları burada listeleniyor. CV’niz ve diğer referanslarınız ile başvuruda bulunuyorsunuz. Birçok kişinin beklentisinin aksine INRIA’da uluslararası bir ortam var ve ortak dil olarak İngilizce kullanılıyor. Aksi belirtilmediği sürece Fransızca biliyor olmanız bir ön koşul değil. INRIA aynı zamanda ERCIM‘in de üyesi, dolayısıyla ERCIM bursları ile ilgilenen arkadaşların özellikle ilgisini çekebilir.

  • Google’a başvuru ve kabul edilme sürecinizi biraz anlatır mısınız?

Google’da bir kaç adımdan oluşan ve oldukça seçici bir işe başvurma süreci var. Açık pozisyonlar ile ilgili bilgilere http://www.google.com/about/jobs/ adresinden ulaşabilirsiniz. İlk adımda öz geçmişinizi gönderiyorunuz (tahmin edebileceğiniz üzere gönderilen CV sayısı oldukça fazla). Özgeçmişiniz teknik personel alımı ile ilgili kişiler tarafından değerlendiriliyor ve eğer uygun görülürse sizinle iletişime geçiyor ve kısa bir görüşme yapıyorlar. Bu görüşmenin temel amacı sizinle ilgili izlenim edinmek. Görüşme olumlu geçerse, süreç teknik mülakatlar ile devam ediyor.

İlk mülakat telefon aracılığıyla gerçekleştiriliyor ve yaklaşık olarak 45 dakika sürüyor. Bir Google mühendisi veya araştırmacısı size programlama ve problem çözme yeteneklerinizi ölçmek amacıyla sorular soruyor (genelde iki soru) ve siz de bunlara cevap vermeye, (kod da yazarak) çözüm üretmeye çalışıyorunuz. Eğer bu aşamayı da başarıyla geçerseniz, yüz yüze mülakat için Google’ın ofislerinden birisine davet ediliyorsunuz. Burada farklı Google çalışanları ile mülakatlarınız oluyor ve her birinde teknik bilginizi, beceri ve yeteneklerinizi (programlama dilleri, veri yapıları, algoritmalar ve pozisyona bağlı olarak diğer teknik konular) farklı açılardan ölçmeye çalışıyorlar. Problemlere yaklaşımınız ve çözüm üretme şekliniz değerlendiriliyor. İlgili arkadaşlar http://www.google.com/about/jobs/lifeatgoogle/hiringprocess/ adresinden bilgi edinebilirler. Bazı örnek sorulara da basit bir Google araması ile ulaşabilirsiniz. Mülakat yaptığınız kişilerin raporlarına bağlı olarak ya başvurunuz reddediliyor ya da takip eden aşamalara devam ediyor (farklı adımlardan oluşan bir onay mekanizması mevcut) ve sonunda tüm süreç olumlu sonuçlanırsa size bir teklifte bulunuyorlar. Teklifi kabul ederseniz Google’da çalışmaya başlıyorsunuz 🙂

  • Google’daki çalışma ortamınız hakkında söylemek istedikleriniz …

Google bildiğiniz üzere calışılabilecek en iyi yer ünvanına sahip, dolayısıyla çalışma ortamının oldukça iyi olduğunu söyleyebilirim. Çok güncel olmamakla birlikte aşağıdaki video genel bir izlenim verebilir.

Mühendisler olarak görece esnek bir çalışma ortamımız var ve özellikle kültür enstitüsü olarak birbirinden ilginç ve farklı konular üzerinde çalışıyoruz. En önemlisi tüm çalışma arkadaşlarım oldukça iyi ve zeki insanlar.

  • Yurt dışında çalışmaktan memnun musunuz? Size neler kattı? Yurt dışında çalışmanın zorlukları?

Sanırım bu sorulara benim de cevabım yutdışında çalışan diğer insanlara benzer. Temel zorluk elbette aile ve arkadaşlardan uzakta olmak ve diğer bazı ülkelerden farklı olarak kendinizi kabul ettirebilmek ve ispatlamak icin daha fazla çaba harcamanız gerekiyor. Bunların dışında genel olarak yurt dışında çalışmaktan memnunum ve özellikle hem INRIA’da hem de Google’da dünyanın farklı yerlerinden gelen insanlarla kozmopolit bir ortamda çalışmış/çalışmakta olmanın bana çok büyük katkısı olduğunu düşünüyorum. Farklı çalışma stillerini ve yaklaşımları görebiliyor, kendinizi geliştirebiliyorsunuz. Fransa özelinde, özellikle gündelik hayatta sosyal bir ülke olmasının getirdiği avantajlar da var.

  • Google`da çalışmak isteyebilecek öğrenciler, sizce kendilerini nasıl ve hangi konularda geliştirmeler?

Farklı pozisyonların gereksinimleri farklı olmakla birlikte, genel olarak Google’da mühendis olarak çalışmak isteyen kişilerin öncelikle iyi seviyede programlama ve sistem tasarımı bilgisine sahip olması gerekiyor. Temel ve ileri seviye veri yapıları ve algoritmalar, bilgisayar ağları ve dağıtık sistemler mutlaka bilinmesi gereken konular. Veri madenciligi, yapay zeka ve makine öğrenmesi, görüntü ve ses işleme gibi alanlarda kendilerini geliştirmeleri (örneğin yüksek lisans seviyesinde) mutlaka yardımcı olacaktır.

– Çok güzel bir paylaşım oldu. Çok güzel öneriler var, çok teşekkürler.

Diğer söyleşiler için ana sayfa: https://enisden.wordpress.com/2011/12/11/yurt-disinda-calisan-bilgisayar-muhendisleri-ile-roportajlar/ 

Bu sitede sunulan yazıların belge lisansları aksi belirtilmediği sürece: by-nc-sa. (CC lisansları hakkında detaylı bilgi için tıklayınız). 
Bütün yazılar kaynak göstermek şartıyla çoğaltılabilir, yazılardan alıntı yapılabilir.
Reklamlar

About enisden

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümünde öğretim üyesiyim. "Bilgiyi paylaştıkça artar." ilkesine inanıyorum. Bu blogda; akademik dünya, araştırma yöntemleri, eğitim ve bilgisayar mühendisliği çoğunlukta olmak üzere, hayata dair deneyim ve bilgilerimi paylaşmayı hedefliyorum.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

“Tanrım, Bana değiştirebileceğim şeyler için CESARET, Değiştiremeyeceğim şeyler için SABIR, Ve her iki şey arasındaki farkı anlayabilmek için BİLGELİK ver.”

“God grant me the serenity to accept the things I cannot change; courage to change the things I can; and wisdom to know the difference.”
(P.R. Niebuhr)

Özgürlük ve bağımsızlık benim karakterimdir.” (Mustafa Kemal ATATÜRK)

TEGV

TEGV - eĞİTİM İÇİN BEN DE VARIM

Kategoriler

Reklamlar
%d blogcu bunu beğendi: