//
Şu anda okuduğunuz...
akademik, akademik etkinlik, bilgisayar bilimi

Akademik Konferanslar ne işe yarar, dergiler gibi sınıflandırılabilir mi?

“Konferans (Latince: conferre = toplamak, benzetmek), ilim, sanat, hukuk, edebiyat gibi çeşitli konularda bilgi vermek amacıyla yapılan uzun konuşmalardır.”[1]

Üniversitelerde veya kultur merkezlerinde düzenlenen konferanslar daha cok bilgilendirmeye yonelik; daha cok ogrencilerin ve halkin ucretsiz katilabildigi etkinlikler oluyor.

Akademik konferanslar, belirli bir temada (konu) olurlar (neredeyse genel birçok konunun kabul edildiği konferanslar da bulunmakta). Akademisyenler, çalışmalarını (bildiri, poster) buralarda sunarlar. Çalışmaların kabul aşamasında veya sunumunda alınan geribildirimler (feedback), çalışmanın bir dergide yayınlanma sürecinde çok önemli olabilir. Konferanslar, benzer konularda çalışan kişilerin birbirleriyle tanışabilmelerini sağlayan önemli etkinliklerdir.

Konferanslar davetli konuşmacılarıyla, sunulan bildirilerin bir kısmının dergilerde basılması ile, cd veya internet ile bildirilerin insanlara ulaştırılması gibi  vaatlerle akademisyenleri kendilerine çekmeye çalışıyorlar. Bunu yapamayan bazıları ise, etkinliği ilgi çekici bir yerde yaparak bir nevi turizm amaçlı çalışıyor.

Akademik konferanslar genellikle otellerde gerçekleşiyor. Oteller, sezonları dışında “kongre turizmi” ile değerlendiriliyor. Kayıt olmak için ciddi bir miktarda ücret ödememiz gerekiyor. Ulaşım ve konaklama harcamaları da cabası. Bunların sadece ufak bir kısmını kurumlarımızdan alabiliyoruz. Bu konuda da ilginç bir anım var. Bir arkadaşım, yaptığım sunumlar için ne kadar ücret aldığımı sormuştu. Ona, aslında üzerine para ödediğimi söylediğimde çok şaşırmıştı.

Son zamanlarda, sadece ticari amaçla yani para kazanmak için bir çok konferans etkinliği düzenlenmeye başlandı. Gönderilen bildirilerin direkt kabul edildiği, hatta bazen sunulmasına bile gerek olmayan etkinlikler türedi. Sanki bütün konferanslar böyleymiş gibi bir algı oluşmaya başladı. Belki de bu yüzden olsa gerek, akademik ilerlemede neredeyse konferansların adı hiç sayılmamaya başlandı. Puan olarak anlamları olsa da, birçok alanda bir şart olarak aranmıyor. Bir çok kişi konferansları küçümsemeye, sadece dergi yayınlarına yoğunlaşmaya başladı.

Bütün konferanları aynı kefeye koymanın anlamsızlığı bir yana, alanımızdaki konferansları ve ne kadar kaliteli etkinlik olduklarının sınıflandırılmasında fayda var. Aslında Tübitak nasıl dergileri belirli kıstaslarla sınıflandırıyorsa , konferansların da benzer bir şekilde sınıflandırılması gerekiyor (Eğer böyle bir sınıflandırma var ve bilmiyorsam lütfen yorumlarda belirtin). Sınıflandırma dediğimiz aslında kalitesine/etkisine göre sıralamak. Örneğin; A, B, C sınıfı konferanslar. Bunun birçok ülkede çeşitli uygulamaları var. Örneğin Romanya’da Avusturalya’dan RA (Excellence in Research for Australia) sınıflandırma listesini kullanıyorlar (bilgisayar bilimleri ve mühendislik ağırlıklı)

http://core.edu.au/index.php/categories/conference%20rankings

http://www.arc.gov.au/xls/era2010_conference_list.xls

Bilgisayar bilimleri konferanslarının sınıflandırılması ile ilgili şu sayfalar da ilginizi çekebilir:

http://webdocs.cs.ualberta.ca/~zaiane/htmldocs/ConfRanking.html

http://www-inf.it-sudparis.eu/~nguyen_n/conferences/conference_ranking

Bu sınıflandırma, konferansın saygınlığından/ününden tutun, şu ana kadar sunulan bildirilerin ne kadar referans (cite) edildiğine kadar birçok kritere göre yapılabilir ve tabii ki her sene güncellenmesi anlamlı olacaktır.

Kaynak

[1] http://tr.wikipedia.org/wiki/Konferans

Reklamlar

About enisden

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümünde öğretim üyesiyim. "Bilgiyi paylaştıkça artar." ilkesine inanıyorum. Bu blogda; akademik dünya, araştırma yöntemleri, eğitim ve bilgisayar mühendisliği çoğunlukta olmak üzere, hayata dair deneyim ve bilgilerimi paylaşmayı hedefliyorum.

Tartışma

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

“Tanrım, Bana değiştirebileceğim şeyler için CESARET, Değiştiremeyeceğim şeyler için SABIR, Ve her iki şey arasındaki farkı anlayabilmek için BİLGELİK ver.”

“God grant me the serenity to accept the things I cannot change; courage to change the things I can; and wisdom to know the difference.”
(P.R. Niebuhr)

Özgürlük ve bağımsızlık benim karakterimdir.” (Mustafa Kemal ATATÜRK)

TEGV

TEGV - eĞİTİM İÇİN BEN DE VARIM

Kategoriler

Reklamlar
%d blogcu bunu beğendi: