//
Şu anda okuduğunuz...
açık kaynak kod, Özgür yazılım söyleşileri, özgür yazılım, bilgisayar mühendisliği, bilişim, bilişim öncüsü, internet, linux, söyleşi

Özgür Yazılım Deneyimleri – 4: Mustafa Akgül ile söyleşi

`İnternet baba` dediğimde birçoğunuz kimden söz ettiğimi anlayacaktır. Türkiye`de internet, linux ve özgür yazılım denildiğinde Mustafa Akgül Hoca akla ilk gelen kişidir. Hocamızın bu konularda ülkemize yaptığı katkılar saymakla bitmez. Özgür yazılım çerçevesinde neler yapabileceğimizi ondan dinlememiz gerekiyor. Kendisi bizi kırmadı, söyleşimize misafir oldu.

– Hocam sizi tanımayan yoktur ama kendinizi kısaca nasıl tanıtmak istersiniz?

Ankara’nın bir köyünde doğdum, büyüdüm. Liseyi Bolu’da okudum. Üniversiteyi ODTÜ ve Canada’da okudum. 1987’den beri Bilkent’de öğretim üyesiyim. Şu anda INETD başkanıyım.

– Eğitiminiz hakkında kısaca bir bilgi verir misiniz?

Lisans ODTÜ İnşaat, Yüksek Lisans ODTÜ Matematik/Yöneylem Araştırması, doktora Canada University of Waterloo, Combinatorics & Optimization. Doktoradan sonra ABD’de Delaware ve Kuzey Karoline Devlet Üniversiteleri’nde toplam 5.5 yıl misafir hocalık yaptım. 87 haziranından beri Bilkent’teyim. Bilkent’de uzun yıllar Endüstri Mühendisliği’nde çalıştım.

– Hocam şu anda nerede ve hangi konuda çalışıyorsunuz?

Şu anda Bilkent Bilişim Sistemleri bölümünde öğretim üyesiyim. Algoritma, Linux ve Etik derslerine giriyorum. Öğretim üyeliğine yakın bir zamanımı da Konferans düzenlenmesi ve Sivil toplum çalışmaları alıyor.

– Neden Özgür yazılım?

Özgür yazılım İnternetle birlikte insanlığın yeni toplum biçimini, insanlar arası dayanışma, işbirliği temsil ediyor. Özgür yazılımların insanlığın ortak malı oluşu, binlerce kişinin birbirinin yüzünü bile görmeden bizim imece geleneğimiz benzeri bir şekilde yazılımlar geliştirmesi beni heyecanlandırıyor. Özgür yazılım bir yazılım hareketi olarak başlasa da, pek çok başka sektörlerde etkileri oluyor: açık erişim, açık ders malzemesi, açık donanım, açık biyoloji, açık bilim, açık ilaç geliştirmesi, açık mimari gibi yansımaları gündemde. İnsan aklının ürünlerin geniş kitlelerin yararına kullanılması ve paylaşılmasına ön ayak oluyor özgür yazılım hareketi.

Özgür yazılımlar ülkelerin tasarruf, istihdam, güvenlik ve rekabet avantajı için önemlidir. Özgür yazılımlar ücretsiz olmanın çok ötesinde önemlidir; sağlam, güvenli, virüs derdi olmayan ve mütevazı donanımda da başarıyla çalışır.

– Türkiye’de Linux ve özgür yazılım için bir durum tespiti yapabilir misiniz? Yaygınlaştırmak için yapılması gerekenler sizce nelerdir?

Durumu sağlıklı tespit için yeterli yapıları kuramadık. Ne kadar kişi linux kullanıyor, kaç webte özgür yazılımlar kullanıyor, kaç mail sunucusunda özgür yazılım var gibi istatistiklere vakıf değiliz. Tam bir sayı veremesek de belli bir gelişmeyi görebiliyoruz. LKD‘nin yaptığı Özgür Yazılım ve Özgür Web Günleri etkinliklerinde özgür yazılımda uzmanlaşan insanların sayısı ve kalitesi sevindirici. Linux Kampına, Akademik Bilişimdeki kurslara olan talep de ülkemizde özgür yazılımın istenen düzeyde olmasa da epey bilindiğini gösteriyor. Devlet içinde bazı merkezler özgür yazılımı kullanma çabasında.

Ne yapılması gerekir sorusuna değişik boyut ve katmanlarda cevap aramak gerekir. Özgür yazılım bir ülke için, demin de belirttiğim gibi, güvenlik, tasarruf, istihdam, rekabet gücü, insan kaynakları açısından önemli. Maalesef bunu toplum önderlerine, siyasetçilere, yazılım sektörüne, sivil toplum kuruluşlarına, üniversitelere, kamuya yeteri kadar anlatamadık. Siyasi olarak, uluslararası tekellere karşı olan kesimlerde bile linux ve özgür yazılıma sahip çıkma, kullanma zayıf. Üniversitelerimizde özgür yazılımı araştırma olarak destekleyen, ciddi olarak kullanan çok az, yok gibi.

Temel bilişim eğitiminde öğrencileri özgür yazılımla tanıştırmak gerekir. Her yurttaşın, marka değil kavramları öğrenip, kendi özgür ifadesiyle özgür yazılım ya da diğer seçenekler arasında tercihini yapmalı. Ülkede, kamuya destek olacak, yol gösterecek, ulusal boyutta bir merkez ya da merkezler olmalı. Kamunun ve aslında tüm ülkenin özgür yazılıma eşit şans vermesi gerekir. Üniversitelerin, öğrencileri özgür ve kapalı yazılımlarla birlikte çalışabilir olarak yetiştirmesi ve özellikle özgür yazılımlarla tanıştırması gerekir. Daha da ötesinde özgür yazılımlara destek olması, araştırma, ürün geliştirme , girişimci olmasında yol gösterici bir rol oynaması gerekir.

Biz özgür yazılım gönüllüleri de daha sıkı bir işbirliği ile ülkedeki Bilişim ve İnternet politikalarına müdahil olmalı ve ortak çaba harcamalıyız.

– Siz şu anda hangi Linux dağıtımını kullanıyorsunuz ve bu dağıtımı tercih etme nedeniniz nedir?

Masaüstünde Pardus kullanıyorum. Ben LKD ve PKD’nin Onursal Başkanıyım. Pardus’a destek olmak gerekir. Bölümdeki bilgisayar lablarda da Pardus kullanıyoruz. Sunucularda ise debian kullanıyorum. Bütün Linux’lar kardeştir; bütün kusurlarına ve toz dumana rağmen,Pardus’a destek olmak gerekir diye düşünüyorum.

Akademik Bilişim ve inet-tr konferansları, internet haftası, linux eğitim kampları gibi birçok etkinliğin gerçekleştirilmesine önayak oluyorsunuz. İsteyen herkes (kamplarda kişi sayısı kısıtlı olmak üzere) bu etkinliklere ücretsiz olarak katılabiliyor. Bu etkinlikleri e-mail ile (akgul-duyuru) duyuruyorsunuz. Yılda sayısız toplantıya, söyleşiye gidiyorsunuz. Hocam bu enerjiyi nasıl buluyorsunuz?

İnsan yaptığı işin doğru olduğunu düşününce enerji buluyor. İnternet gelmeden, o zamanki bilişim dünyası içinde çok tartıştık. İnternet Türkiye’de çalışmaya başlayınca, İnterneti tanıtmaya, göstermeye yükümlü hissettim. Daha önce de özgür yazılımla tanışmıştım; GNU yazılımlarını Bilkent’te kuruyor ve kullanıyordum. İnternet’le Linux ve özgür yazılım içiçe geçmiş bir şekilde benim için. Bir elimi verdim kolumu kurtaramadım. 1989’de başlayan çaba gücüm yettiğince tüm hızıyla devam ediyor. Bu ülkeye bu şekilde borcumu ödüyorum diye düşünüyorum.

– Bu etkinliklerde sayısız ilginç anınız vardır muhakkak. Bir özgür yazılım anınızı bizimle paylaşır mısınız?

2006 Şubatında Denizli’de Akademik Bilişimi yapıyoruz. Etkinliğin şehirde bir “Bilişim Fırtınası” koparması çabasıyla, konferans dışında etkinlikler yaparız; liseler, ticaret odaları, ev kadınları ve kamu çalışanlarına yönelik etkinlikler yapmaya çalışırız. O yılda bir lisede İnternet ve Özgür Yazılım konusunda bir sohbet etmeye gitmiştik. Orada gençler arasında Pardus’u kurup, çalıştıran öğrencilerin olması çok ilginç gelmişti. Biz, Linux sözünü eder etmez; Pardus’tan bahsetmeleri bize güzel bir sürpriz olmuştu. Daha Pardus, ilk kurulan CD’sini yeni çıkartmıştı.

– Hocam hala mail okumak için komut satırından pine mi kullanıyorsunuz? (Eğer web arayüzünü kullanmaya başlamadıysanız) Neden web arayüzü kullanmadığınızı sorabilir miyim?

İkisini de kullanıyorum. Pine değil, daha eski olan Elm’i kullanıyorum. Bana çok mail geliyor. Çeşitli filtrelerde azaltıyorum ama hala çok. Elm’ de onları sunucudayken hızlı siliyorum. Ama, Slypheed de kullanıyorum. Ayrıca, az trafikli web arayüzlü bir sistemi de kullanıyorum

– Sizce bilgisayar mühendisliği öğrencilerini özgür yazılım projelerine yönlendirmek için neler yapılabilir?

Aslında daha geniş bir kesimi özgür yazılım projelerine yönlendirmeye çalışmak gerekir. Üniversiteye giriş sistemi ve mesleğe yönlendirmede sorunlar var. Bir yandan hocaların kendileri özgür yazılıma bulaşarak, ödev, proje ve yarışmalarla öğrencileri özgür yazılıma çekmeli; öte yandan STK’lar seminerler ve yarışmalarla, benzeri şekilde özer sektörde yarışma projeleriyle, stajlarla destek olabilir. Ödül ve yarışmalar önemli. Kısaca, özgür yazılım eko sisteminin her parçası, en büyük kullanıcı olan kamu idaresi, üniversiteler, STK’lar ve firmalar bu konuda destek olmalı. Pek çok boyutta çalışmamız gerekir.

– Eklemek istedikleriniz

Özgür yazılımı ve İnterneti, ülkenin kalkınması, bilgi toplumu olması, dünya ile bütünleşmesi, dünya ile diyalog içinde paylaşan, dayanışma içinde bir ülke olma hedefinin bir aracı olarak görmek gerekir. Özgür yazılım felsefesi, ve onun getirdiği birlikte üretmek ve insanlığın ortak çıkarları için çaba harcamaya özen göstererek, hayatın her boyutuna uzantıları üzerinde kafa yormalıyız.

– Çok güzel bir paylaşım oldu. Çok güzel öneriler var, çok teşekkürler.

Bu sitede sunulan yazıların belge lisansları aksi belirtilmediği sürece: by-nc-sa. (CC lisansları hakkında detaylı bilgi için tıklayınız). 
Bütün yazılar kaynak göstermek şartıyla çoğaltılabilir, yazılardan alıntı yapılabilir.

Özgür yazılım söyleşileri – https://enisden.wordpress.com/2012/06/26/ozgur-yazilim-deneyimleri-ve-soylesileri/

About enisden

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümünde öğretim üyesiyim. "Bilgiyi paylaştıkça artar." ilkesine inanıyorum. Bu blogda; akademik dünya, araştırma yöntemleri, eğitim ve bilgisayar mühendisliği çoğunlukta olmak üzere, hayata dair deneyim ve bilgilerimi paylaşmayı hedefliyorum.

Tartışma

Özgür Yazılım Deneyimleri – 4: Mustafa Akgül ile söyleşi’ için 3 yanıt

  1. Reblogged this on enisden and commented:

    “İnsan yaptığı işin doğru olduğunu düşününce enerji buluyor. İnternet gelmeden, o zamanki bilişim dünyası içinde çok tartıştık. İnternet Türkiye’de çalışmaya başlayınca, İnterneti tanıtmaya, göstermeye yükümlü hissettim. Daha önce de özgür yazılımla tanışmıştım; GNU yazılımlarını Bilkent’te kuruyor ve kullanıyordum. İnternet’le Linux ve özgür yazılım içiçe geçmiş bir şekilde benim için. Bir elimi verdim kolumu kurtaramadım. 1989’de başlayan çaba gücüm yettiğince tüm hızıyla devam ediyor. Bu ülkeye bu şekilde borcumu ödüyorum diye düşünüyorum.” Mustafa Akgul

    Posted by enisden | 15 Aralık 2017, 12:08 pm

Trackbacks/Pingbacks

  1. Geri bildirim: Özgür Yazılım Deneyimleri ve Söyleşileri « enisden - 14 Ekim 2012

  2. Geri bildirim: Öğrenci Topluluğu Nasıl Yönetilmez #3 : Etkili Etkinlikler – Hayattan bir dilim - 13 Mayıs 2018

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

“Tanrım, Bana değiştirebileceğim şeyler için CESARET, Değiştiremeyeceğim şeyler için SABIR, Ve her iki şey arasındaki farkı anlayabilmek için BİLGELİK ver.”

“God grant me the serenity to accept the things I cannot change; courage to change the things I can; and wisdom to know the difference.”
(P.R. Niebuhr)

Özgürlük ve bağımsızlık benim karakterimdir.” (Mustafa Kemal ATATÜRK)

TEGV

TEGV - eĞİTİM İÇİN BEN DE VARIM

Kategoriler

%d blogcu bunu beğendi: