//
Şu anda okuduğunuz...
akademik

Yüksek Lisans (Msc) nedir ve yapmak gerekli mi?

” Yüksek Lisans, Lisans eğitimi bittikten sonra devam edilen eğitime verilen isimdir. Tezli ve Tezsiz Yüksek Lisans olarak ikiye ayrılır. Yüksek lisans başvurusu yapmak için ALES sınavına girip yeterli puan almış olmak ve başvuru yapılan programın gerekliliklerini yerine getirmek gerekmektedir” [1] Bu gereklilikler farklı üniversite ve bölümlerde çeşitlilik içerebilir.

“Yüksek lisans eğitimi, kişinin eğitim aldığı branşta uzmanlaşması ve bu durumu bilimsel bir makaleyle (tezle) ispat etmesiyle tamamlanır. Bu eğitimin ardından kişi “bilim uzmanı”,“uzman hekim”, “yüksek mühendis”, “yüksek mimar” gibi unvanlara sahip olur.” [1]

Yüksek lisans (Msc – Master of Science), bir konuda uzmanlaşmak için yapılmalıdır.

Aynı zamanda akademisyenliğin de başlangıç noktasıdır, en büyük hedef de yeni akademisyenlerin yetişmesidir.

Örneğin güvenlik veya ağ yönetimi konusunda kendisini yetiştirmek isteyenler, o konuda uzman hocaların ders verdiği üniversite veya bölümlerde yüksek lisans yapmalıdır.
Uzman olunmak istenen konu için, farklı bir branşta da yüksek lisans yapılabilir.
Farklı bir branş seçtiğinizde, “intibak” dersleri almanız gerekir ki – bu bir nevi hızlandırılmış lisans eğitimi almak gibidir, en az bir sene harcamanız gerekir.

Yüksek lisansta dersler zordur. Bir yandan bir işte çalışıp bir yandan okumak, hem iş hem de sosyal hayatınızda sorunlara yol açabilir. Mümkünse araştırma görevlisi olup yüksek lisans yapmak en sağlıklısıdır ama kadro durumlarından dolayı bunu çok az kişi yapabilir.

Yüksek Lisans bütün dünyada zorlu bir süreçtir.
Mizahi yönden bakmak, bu konuda bilgi edinmek isteyenler http://www.phdcomics.com a bakabilir.

Özetle, bazı kurumlar yüksek lisans mezunlarına öncelik ve/veya daha yüksek maaş önerebilirler. Ama bütün kurumlar ve bütün branşlar için bu gerçek değildir. Yüksek lisans, “yapmış olmak” için ve/veya askerlik sürecini geciktirmek için yapılmamalıdır diye düşünüyorum. Yüksek lisans, akademik hayata başlangıç için gereklidir (yüksek lisanssız direkt doktora da mümkün olabiliyor gerçi).

Siz de yorumlarınızı aşağıda yorumlar kısmına ekleyebilirsiniz.

Not: Bu yazı, bir forumda yazdığım yorumun güncellenmiş halidir.

Kaynak

[1] Yüksek Lisans, http://tr.wikipedia.org/wiki/Y%C3%BCksek_lisans

About enisden

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümünde öğretim üyesiyim. "Bilgiyi paylaştıkça artar." ilkesine inanıyorum. Bu blogda; akademik dünya, araştırma yöntemleri, eğitim ve bilgisayar mühendisliği çoğunlukta olmak üzere, hayata dair deneyim ve bilgilerimi paylaşmayı hedefliyorum.

Tartışma

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

“Tanrım, Bana değiştirebileceğim şeyler için CESARET, Değiştiremeyeceğim şeyler için SABIR, Ve her iki şey arasındaki farkı anlayabilmek için BİLGELİK ver.”

“God grant me the serenity to accept the things I cannot change; courage to change the things I can; and wisdom to know the difference.”
(P.R. Niebuhr)

Özgürlük ve bağımsızlık benim karakterimdir.” (Mustafa Kemal ATATÜRK)

TEGV

TEGV - eĞİTİM İÇİN BEN DE VARIM

Kategoriler

%d blogcu bunu beğendi: