//
Şu anda okuduğunuz...
akademik, akademik yayın

Eğitimde Teknolojinin Kullanılması

Bir öğrencinin dediği gibi “Eğitimde teknolojiyi kullanmak, projektör ve powerpoint kullanmak mıdır?

Ya da bir idari personelin dediği gibi “Elektrikler giderse kaç hoca tahta ile ders işleyebilir?

Bu konuda daha önce de yazdığım gibi (https://enisden.wordpress.com/2012/01/15/egitimde-tablet-nasil-kullanilacak/) ;”… hiçbir teknolojinin kitabın ve öğretmenin yerini alacağını da sanmıyorum. Evet kendim de yoğun olarak bilgisayar ve internet teknolojilerini kullanıyorum ama sadece sayısal cihazlara bağımlı olmamız gerektiğini düşünüyorum. Hele kitap sevgisinin aşılanacağı bir süreçte, sanki basılı kitaplara artık hiç gerek kalmayacakmış gibi düşünmek ne kadar anlamlı?

Yanlış anlaşılmasın, teknolojiye karşı değilim (nasıl olabilirim?). Buradaki tavrım, işin yapılış şeklinedir. Yeterince standartların oluşmadığına, oluştuysa da paylaşılmadığına inanıyorum.

Eğitimde en önemli unsur İNSANdır. Teknoloji sadece eğitimin verimini artırmak için bir araçtır, bunun unutulmaması gerekir.

Teknolojinin egemen olduğu bir çağdayız, öğrencilerin ilgisini çekebilmek için teknolojiyi kullanmamız gerektiğini düşünüyorum. Ama yine de tahta kullanmaya devam da etmeliyiz …

Derslerde sunu (powerpoint) kullanmak iyi bir fikir mi?

Kara ve Beyaz Tahtaların Gücü Adına

Intel’in lanse ettiği bir video var. Burada tablet bilgisayarlar, akıllı tahtalar ve 3d yazıcılar var. Ne kadar gerçekçi, ne kadar yapılabilir? Hoş göründüğü kesin …

Teknolojinin eğitimde kullanılması üzerine sadece düşünmekle kalmıyor, bu konuda akademik çalışmalarda da bulunuyoruz. Bu konudaki çalışmalarımız halen devam ediyor, ilk araştırmalarımızı bildiri olarak sunmaya başlıyoruz.

Matematik ve Geometri Eğitiminde Teknoloji Tabanlı Yaklaşımlar” (inet-tr 2013 konferansı)

“Bu çalışmanın amacı teknolojik gelişmeler ışığında matematik ve geometri eğitiminde ortaya çıkan farklı yaklaşımları incelemek ve bu yaklaşımların sınıf içi öğretim uygulamalarına nasıl entegre edildiğini ortaya koymaktır. Bu amaç doğrultusunda matematik ve geometri eğitiminde teknolojinin yeri, kullanılan uygulamalar ve mobil cihazların getirdiği olanaklar tartışılmış ve bu teknolojik gelişmeler ışığında matematik/geometri konularının öğrenme ortamlarında teknolojiye entegre edilerek en etkili bir şekilde öğrencilere nasıl aktarılacağına yönelik önerilerde bulunulmuştur.”

Muğla Üniversitesi’nde de yürüttüğümüz bir Bilimsel Araştırma Projemiz (BAP) var.

Mühendislik öğretimi ve araştırmalarında bilişim teknolojilerinin ve akıllı cihazların kullanımı; CBS açık kaynak/özgür yazılımları, Android: Yer bilimleri çalışmalarında örnek uygulamalar

Bu projenin konusu; mühendislik araştırmaları ve öğretiminde bilişim teknolojilerinin ve akıllı cihazların kullanımıdır. Coğrafi Bilgi Sistemleri (CBS – Geographic Information System) kurarken, özgür yazılımlar kullanarak yazılım maliyetinden kurtulmak ve esnek web tabanlı bir sisteme (web-CBS) sahip olmak mümkündür. Ücretli yazılımlar, kolaylık sağlamakla beraber, süreçlerde esneklik sunmamaktadırlar. Akıllı cihazlar üzerinde çalışan Android sistemi üzerinde uygulamalar geliştirerek CBS’e bilgi aktarmak mümkündür. Projede disiplinlerarası bir çalışma ön görülmüş, yer bilimleri araştırmaları ve öğretimi ele alınmıştır. Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Mühendislik Fakültesi öğretiminde ilk olarak kullanılması, sonrasında yakın teknik bölümlerde kullanım olanaklarının geliştirilmesiyle yaygınlaştırılması planlanmaktadır.

Reklamlar

About enisden

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümünde öğretim üyesiyim. "Bilgiyi paylaştıkça artar." ilkesine inanıyorum. Bu blogda; akademik dünya, araştırma yöntemleri, eğitim ve bilgisayar mühendisliği çoğunlukta olmak üzere, hayata dair deneyim ve bilgilerimi paylaşmayı hedefliyorum.

Tartışma

Eğitimde Teknolojinin Kullanılması” için bir yanıt

  1. Reblogged this on dilekergen.

    Posted by dlkergn | 28 Kasım 2013, 7:55 pm

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

“Tanrım, Bana değiştirebileceğim şeyler için CESARET, Değiştiremeyeceğim şeyler için SABIR, Ve her iki şey arasındaki farkı anlayabilmek için BİLGELİK ver.”

“God grant me the serenity to accept the things I cannot change; courage to change the things I can; and wisdom to know the difference.”
(P.R. Niebuhr)

Özgürlük ve bağımsızlık benim karakterimdir.” (Mustafa Kemal ATATÜRK)

TEGV

TEGV - eĞİTİM İÇİN BEN DE VARIM

Kategoriler

Reklamlar
%d blogcu bunu beğendi: