//
Şu anda okuduğunuz...
akademik, akademik yayın

Yeni bildiri: “Elektronik Sağlık Kayıtlarının Gizlilik ve Mahremiyeti” – inet-tr 2015 Konferansı

kedi hemsire logoInet-tr 2015 konferansındaki bu seneki bildirimiz elektronik sağlık kayıtlarının gizliliği ve mahremiyeti ile ilgiliydi.

Bu çalışmada Türkiye’deki sağlık verilerinin tutulmasına dair bir durum saptaması yapmayı hedefledik. Bu verilere kimler ulaşabilmektedir, bu veriler hangi kurumlar arasında paylaşılmaktadır? Bu verilerin güvenliği ve mahremiyeti sağlanabilmekte midir?

Özet: Bilgi sistemleri sayesinde kişilere ait birçok bilgi erişilebilir hale gelmiş ve kişisel verilerin korunma gereksinimini ortaya çıkarmıştır. Sağlık verisi son derece duyarlı ve kişisel olduğu için sağlık bilgi sistemleri hastanın mahremiyetini korumalıdır. Güvenlik ve gizlilik ile ilgili mekanizmaların eksikliği hastane bilgi sistemlerinde mahremiyet ile ilgili ihlallere sebep olabilir. Bu çalışmada, kişisel veriler, mahremiyet ve gizlilik kavramları; HIPAA standardı ve Avrupa Birliği politikaları kapsamında elektronik sağlık kayıtlarının gizliliğinin ve güvenliğinin nasıl korunması gerektiği açıklanmıştır. Elektronik sağlık kayıtlarının nasıl ve nerelerde tutulduğu modellenerek Türkiye’de bu kayıtların gizlilik ve mahremiyetinin hangi noktada olduğu incelenmiştir.

Anahtar Kelimeler: Elektronik Sağlık Kayıtı, Hasta Bilgileri, Gizlilik, Mahremiyet  

Bildiri:

https://www.researchgate.net/publication/287975276_Elektronik_Saglik_Kayitlarinin_Gizlilik_ve_Mahremiyeti

veya

http://inet-tr.org.tr/inetconf20/bildiri/60.pdf

Sunum:https://www.researchgate.net/publication/285586938_2015-inettr-elektronik_saglik_kayitlari_gizlilik_mahremiyet_sunum%28presentation%29?ev=prf_pub

Bu bildiriyi kaynak göstererek kullanmak için:

Karaarslan E., Ergin A.M., Turğut, N., Kılıç Ö.,  “Elektronik Sağlık Kayıtlarının Gizlilik ve Mahremiyeti”, inet-tr 2015

Reklamlar

About enisden

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümünde öğretim üyesiyim. "Bilgiyi paylaştıkça artar." ilkesine inanıyorum. Bu blogda; akademik dünya, araştırma yöntemleri, eğitim ve bilgisayar mühendisliği çoğunlukta olmak üzere, hayata dair deneyim ve bilgilerimi paylaşmayı hedefliyorum.

Tartışma

Trackbacks/Pingbacks

  1. Geri bildirim: Örnek Tez Öğrencim: Nalin Turğut | enisden - 26 Mart 2016

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

“Tanrım, Bana değiştirebileceğim şeyler için CESARET, Değiştiremeyeceğim şeyler için SABIR, Ve her iki şey arasındaki farkı anlayabilmek için BİLGELİK ver.”

“God grant me the serenity to accept the things I cannot change; courage to change the things I can; and wisdom to know the difference.”
(P.R. Niebuhr)

Özgürlük ve bağımsızlık benim karakterimdir.” (Mustafa Kemal ATATÜRK)

TEGV

TEGV - eĞİTİM İÇİN BEN DE VARIM

Kategoriler

Reklamlar
%d blogcu bunu beğendi: