//
Şu anda okuduğunuz...
eğitim, eğitim üzerine düşünceler, Not aldıklarım

Kitap önerisi: Ahmet Naç’ın kitabı “Gölge” – Eğitim Devrimine Hazır Mısınız?

Ahmet Naç’ın “Gölge” adlı kitabını duyunca hemen edindim. Ahmet Naç’ın kitabında geçenleri okudukça yüzümde devamlı bir gülümseme oluşuyordu. Neden mi? Üzerine hep düşündüğüm sorunlara çözümler bulan bir öğretmen, bir yol gösterici vardı karşımda. Kurutuluş savaşında yaşanan nice sorunlara rağmen kurulan ülkemizin baş öğretmenini ve hiçbirimizin bahanelerin arkasına sığınmamamız gerektiğini hatırlatan birisi. Çocukların kendine güvenmesi, sorumluluk alması, sahiplenmesi, meraklı olması ve yaratıcı olması için nasıl davranılması gerektiğini hatırlatan birisi.Tabir yerindeyse “ezber bozan” birisi …

“Bu kitabı bitirdiğinde ikimizi de tesadüf diye bir şeyin olmadığına inandırmayı sakın unutma. Bir tanesinin bile hayatına dokunabilirsen tamamdır. Böylelikle asıl hikaye son sayfadan sonra başlayacak. Sadece gülümse ve arkana bile bakma artık.

Çünkü hikayenin sonunu o çocuklar yazacak.”

Çocukları kazanmalı, eğitim sisteminde bir devrime gerek var. Kitapta da değinildiği üzere, aslında bu sürecin ilkokulda başlaması gerekiyor ve asıl devrim orada yapılmalı.

Bu süreçte sadece öğretmenlere değil, anne ve babalara da önemli roller düşecektir. Bu kitabı edinin, okuyup düşünün ve civarınızda yaşanabilecek bir eğitim devrimi için etkin rol oynayın …

Çocukların merak ettiği, kendi isteğiyle çalıştığı ve kendini geliştirdiği bir eğitim mümkün ….

Peki biz üniversitelerde neler yapabiliriz? Etrafımızda neleri değiştirebiliriz?

ahmetnac-golge

 

 

 

 

 

 

 

Ahmet Naç’ın sunumlarında ve kitapta da geçen aşağıdaki video’yu da defalarca izlemeli ….

“Sen şimdi bırak benim kim olduğumu. Bu gülü yetiştireceksen canın yanacak, elin kanayacak, güneş seni terletecek. “Bu bahçede gül bitmez” diyenler olacak. “Gül öyle yetiştirilmez, böyle yetiştirilir” diyenler olacak. Sen kendine şunu soracaksın: “Ben burayı gül bahçesi yapmak istiyor muyum? Ben burada dünyanın en güzel güllerini yetiştirmek istiyor muyum?” Eğer çok istiyorsan, ne eline batan diken ne de söylenenler umurunda olacak. Kim olursan ol tek isteğin şu kokuyu duymak olacak. Anladın mı?”

Reklamlar

About enisden

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümünde öğretim üyesiyim. "Bilgiyi paylaştıkça artar." ilkesine inanıyorum. Bu blogda; akademik dünya, araştırma yöntemleri, eğitim ve bilgisayar mühendisliği çoğunlukta olmak üzere, hayata dair deneyim ve bilgilerimi paylaşmayı hedefliyorum.

Tartışma

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

“Tanrım, Bana değiştirebileceğim şeyler için CESARET, Değiştiremeyeceğim şeyler için SABIR, Ve her iki şey arasındaki farkı anlayabilmek için BİLGELİK ver.”

“God grant me the serenity to accept the things I cannot change; courage to change the things I can; and wisdom to know the difference.”
(P.R. Niebuhr)

Özgürlük ve bağımsızlık benim karakterimdir.” (Mustafa Kemal ATATÜRK)

TEGV

TEGV - eĞİTİM İÇİN BEN DE VARIM

Kategoriler

Reklamlar
%d blogcu bunu beğendi: