//
Şu anda okuduğunuz...
akademik, akademik bilgi, akademik yayın

Bilimsel dergilerin dahil olduğu veritabanlarını kontrol etmek için öneriler

academicjournalBilimsel dergilerin dahil olduğu veritabanları genellikle dergilerin websitelerinin abstracting/indexing kısmında yer alır. Ancak büyük yayıncıların yayınladığı dergilerin websitelerinde bile bazen bu kısım güncellenmiyor ve hatta boş bırakılabiliyor.

Bir bilimsel derginin yayın yaptığı branş ile alakalı birçok bilimsel veritabanında yer alması oldukça önemlidir. Önde gelen yayınevleri bu konuya oldukça dikkat ederler.

örneğin:
http://www.springer.com/chemistry/journal/11167
http://www.degruyter.com/view/j/eng?rskey=v4exjb&result=5

Derginin websitesinde yer aldığını iddia ettiği veritabanlarını tek tek kontrol etmek çok zaman alan ve usandırıcı bir iştir. İşte bu usandırıcı işi kolaylaştırmak için Barselona Üniversitesi’ndeki araştırmacılar MIAR (Matriz de Información para el Análisis de Revistas Information Matrix for the Analysis of Journals http://miar.ub.edu/) sistemini oluşturmuşlar.

Barselona Üniversitesi’nin oluşturduğu MIAR sisteminde bilimsel dergilerin kayıtlı olduğu hemen hemen bütün bilimsel veritabanları gerçek zamanlı olarak taranabiliyor: http://miar.ub.edu/about-miar

Yapmanız gereken tek şey derginin ISBN numarasını arama kutusuna yazmak. Burada ilginç olan bir husus daha var ki o da dergilerin dahil olduğu veritabanlarına göre bir “görünürlük” hesabı yapılmaktadır. Yani dergi ne kadar çok veritabanında bulunuyorsa ve bu veritabanları ne kadar “görünür” ise dergilerin görünürlük puanı da o denli yüksek oluyor.

MIAR’daki Türkiye menşeili dergiler şunlardır:

http://miar.ub.edu/lista/PAIS/–VFI

Bunların “yüksek görünürlüğe” sahip olanları ise:

http://miar.ub.edu/lista/PAIS/–VFI,/ICDS/9-12

Örneğin Türkiye kaynaklı “ACTA ORTHOPAEDICA ET TRAUMATOLOGICA TURCICA” dergisinin kaydı:
http://miar.ub.edu/issn/1017-995X

Bu sayfada derginin dahil olduğu bütün bilimsel veritabanları görülebilmekte.

Burada şu hususu hatırlatmakta fayda var. Bir derginin birden çok veritabanında yer alması, SCI, Scopus gibi saygın veritabanlarında yer alması çok önemlidir, ancak bu veritabanlarında yer alan dergilere gözünüz kapalı güvenmemelisiniz:

https://web.archive.org/web/20170109064437/https://scholarlyoa.com/2016/04/28/the-tr-master-journal-list-is-not-a-journal-whitelist/


Hazırlayan: Vedat Arda Küçük

Not: Bu blog’daki paylaşımlarımın birçok kişiye ulaştığını görmek çok güzel. Bu vesileyle tanıştığımız Vedat Arda Küçük, çorbada tuzu olmasını istedi. Ben de sevinerek kabul ettim. Akademik paylaşımlarımızda onun da katkısı olacak.

 

Reklamlar

About enisden

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümünde öğretim üyesiyim. "Bilgiyi paylaştıkça artar." ilkesine inanıyorum. Bu blogda; akademik dünya, araştırma yöntemleri, eğitim ve bilgisayar mühendisliği çoğunlukta olmak üzere, hayata dair deneyim ve bilgilerimi paylaşmayı hedefliyorum.

Tartışma

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

“Tanrım, Bana değiştirebileceğim şeyler için CESARET, Değiştiremeyeceğim şeyler için SABIR, Ve her iki şey arasındaki farkı anlayabilmek için BİLGELİK ver.”

“God grant me the serenity to accept the things I cannot change; courage to change the things I can; and wisdom to know the difference.”
(P.R. Niebuhr)

Özgürlük ve bağımsızlık benim karakterimdir.” (Mustafa Kemal ATATÜRK)

TEGV

TEGV - eĞİTİM İÇİN BEN DE VARIM

Kategoriler

Reklamlar
%d blogcu bunu beğendi: