//
Şu anda okuduğunuz...
akademik, akademik yayın, bilgisayar bilimi, bilişim, blok zinciri, güvenlik

Yeni Bildiri: Blok Zinciri Tabanlı Siber Güvenlik Sistemleri Blockchain Based Cyber Security Systems

ISCTURKEY 2017’de sunulan yeni çalışmamızın bilgileri aşağıdaki gibidir.

Özet: Kripto paralar (cryptocurrency), eşler arası (Peer-to-Peer, P2P) mimaride birbirine bağlı madenci düğümü adı verilen bilgisayarlara ve blok zinciri yapısında tutulan kayıt sistemine dayanmaktadır. Bu sistemler sadece bir para birimi sağlamamakta, bu altyapılar üzerinde çeşitli ‘merkezi olmayan’ (decentralized), dağıtık (distributed) sistemler/yazılımlar tasarlanmaktadır. Bu çalışmada blok zinciri sisteminin nasıl çalıştığı, sağladığı veri bütünlüğü, kullanılabilirlik, mahremiyet gibi güvenlik servisleri ve hata toleransı incelenmektedir. Blok zinciri yapısının; nesnelerin interneti (Internet of Things, IoT), akıllı şehirler, kişisel verilerin korunması, bilgisayar ağları için kullanımı gibi siber güvenlik konularındaki çalışmalar ele alınmaktadır. Blok zinciri uygulamalarındaki temel sorunlara ve olası çözümlere değinilmektedir. Bu tür çözümlerin ağ güvenliğinde kullanımına dair fikirler ele alınmaktadır.
Anahtar Kelimeler—

Abstract: Cryptocurrency relies on the computers called miner nodes which are interconnected with Peer-to-Peer (P2P) architecture and the record system that is held in a blockchain structure. These systems do not only provide a currency; various decentralized, distributed systems/softwares can be designed on these infrastructures. This study examines how blockchain system works, investigates the provided security services like data integrity, availability, privacy and fault-tolerance. The studies of using blockchain structure in cyber security issues like protecting the Internet of Things (IoT), smart cities, computer networks and the privacy of the personal data is covered. Basic problems in the blockchain applications and possible solutions are discussed. Ideas for the use of such solutions in the network security are addressed.

Anahtar Kelimeler—Blok Zinciri, Siber Güvenlik, Kripto Para

Bildiri:

http://bit.ly/2ilrcMu

Sunum:
http://bit.ly/2gQOBFm

Bu bildiriyi kaynak göstererek kullanmak için:

Karaarslan E., Akbaş, M.F., ” Blok Zinciri Tabanlı Siber Güvenlik Sistemleri”, ISCTURKEY 2017

About enisden

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümünde öğretim üyesiyim. "Bilgiyi paylaştıkça artar." ilkesine inanıyorum. Bu blogda; akademik dünya, araştırma yöntemleri, eğitim ve bilgisayar mühendisliği çoğunlukta olmak üzere, hayata dair deneyim ve bilgilerimi paylaşmayı hedefliyorum.

Tartışma

Trackbacks/Pingbacks

  1. Geri bildirim: ISCTURKEY 2017- Blok zinciri ve siber güvenlikte kullanımı – sunum | enisden - 28 Ekim 2017

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

“Tanrım, Bana değiştirebileceğim şeyler için CESARET, Değiştiremeyeceğim şeyler için SABIR, Ve her iki şey arasındaki farkı anlayabilmek için BİLGELİK ver.”

“God grant me the serenity to accept the things I cannot change; courage to change the things I can; and wisdom to know the difference.”
(P.R. Niebuhr)

Özgürlük ve bağımsızlık benim karakterimdir.” (Mustafa Kemal ATATÜRK)

TEGV

TEGV - eĞİTİM İÇİN BEN DE VARIM

Kategoriler

%d blogcu bunu beğendi: