//
Şu anda okuduğunuz...
akademik, akademik yayın

Akademik Bahar Hareketi: Akademik yayınların herkese açık olması (açık erişim) sağlanmalı

Akademik makaleler, arastirmacilar tarafindan yazilir ve dergilerde basilir (dijital hali web ortamina konur). Bazi dergiler basim sureci icin akademisyenlerden ucret de alirlar ama herkes bu yayinlara ulasamaz. Uzerine para ve emek verdiginiz yayini insanlar ozgurce okuyamaz.

Bu yayinlara ulasabilmek icin, bu dergilerin basili halini veya gunumuzdeki yaygin hali olan elektronik halini edinmeniz gerekir. Dergiler belirli yayinevleri/saglayicilar (Elsevier, Springer …vb) tarafindan endekslenir ve internet uzerinden erisimleri saglanir. Buradaki yayinlari inceleyebilmek icin sisteme abone olmaniz veya o bildiri icin ucret odemeniz gerekir. Universiteler her sene cok buyuk miktarlarda ucret odeyerek bu sistemlerin sadece bir kismina abone olabilirler.

Dergi editorleri, hakemleri ve yazarlari cogunlukla herhangi bir ucret almazlar. Ama yayinevleri oldukca yuksek meblalar talep etmeye ve kazanmaya devam etmekte. Akademik yayınları ticari meta haline getiren yayınevleri, çeşitli paket (bundle) mekanizmaları ile üniversitelerden daha çok kazanmaya çalışıyor. Örneğin, çok talep edilen yayınlarla az talep edilen yayınları birlikte üniversite kütüphanelerine satmakta.

Sacma gozukuyor ama ne yazik ki durum boyle.

Ama degisim basladi. Tim Govers adindaki akademisyenin blog`unda yazdigi belki de bir baslangic oldu. 10000`den fazla akademisyen Cost of Knowledge (http://thecostofknowledge.com/) sitesinde bu durumu ve ozellikle Elsevier yayinevini protesto ettiler ve her gecen gun bu protestoya katilanlar artiyor. Bu kisiler Elsevier`in herhangi bir dergisinde makale yayinlamayacaklarini, editor veya hakem olarak gorev almayacaklarini bildirdiler. Bu akademisyenlerin cogu, yayinlarini acik erisimli dergilere gondereceklerini belirtiyor. Ayrintili bilgi icin: http://www.guardian.co.uk/science/blog/2012/apr/24/life-elsevier-open-access-scientific-knowledge

Harvard Universitesi`nin yayınevlerinin fiyat politikalarina tepkisi icin: http://isites.harvard.edu/icb/icb.do?keyword=k77982&tabgroupid=icb.tabgroup143448

World Bank, ucretsiz olarak dergilerin endekslenecegi sistemi (https://openknowledge.worldbank.org/) devreye aldi. Open Journals (http://www.doaj.org/) gibi sistemler yayginlasiyor, internet uzerinden ucretsiz erisim saglayan dergiler bunlar.

Ingiliz hukumeti ise Wikipedia`nin kurucusu ile birlikte bir surec baslatiyor. Akademik yayinlarin ozgurlesmesi yolunda onemli bir adim bu, umarim basarili olur. Guardian`in bu konudaki yazisini okumak icin: http://www.guardian.co.uk/technology/2012/may/01/wikipedia-research-jimmy-wales-online?newsfeed=true

Her sey acik erisim (open access) icin.

Ne demistik, degisim basladi. Bilginin onundeki bariyerler kalksin artik…

About enisden

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümünde öğretim üyesiyim. "Bilgiyi paylaştıkça artar." ilkesine inanıyorum. Bu blogda; akademik dünya, araştırma yöntemleri, eğitim ve bilgisayar mühendisliği çoğunlukta olmak üzere, hayata dair deneyim ve bilgilerimi paylaşmayı hedefliyorum.

Tartışma

Trackbacks/Pingbacks

  1. Geri bildirim: Açık Erişim Nedir? Animasyon – Open Access Explained « enisden - 14 Kasım 2012

  2. Geri bildirim: Yayınevleri de açık erişime geçmeli – Springer open access | enisden - 02 Temmuz 2013

  3. Geri bildirim: Bilimsel Makalelere Ücretsiz Ulaşım – defter - 05 Kasım 2017

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

“Tanrım, Bana değiştirebileceğim şeyler için CESARET, Değiştiremeyeceğim şeyler için SABIR, Ve her iki şey arasındaki farkı anlayabilmek için BİLGELİK ver.”

“God grant me the serenity to accept the things I cannot change; courage to change the things I can; and wisdom to know the difference.”
(P.R. Niebuhr)

Özgürlük ve bağımsızlık benim karakterimdir.” (Mustafa Kemal ATATÜRK)

TEGV

TEGV - eĞİTİM İÇİN BEN DE VARIM

Kategoriler

%d blogcu bunu beğendi: